Zbliża się nowy rok liturgiczny

Fot. ekai.pl

„Zgromadzeni na świętej wieczerzy”, to tytuł programu duszpasterskiego na kolejny rok liturgiczny, który rozpocznie się 29 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu. W tym czasie warto zastanowić się nad tajemnicą sprawowania Eucharystii oraz rozumieniem symboliki podczas jej celebracji.

Nowy rok liturgiczny będzie drugim etapem trzyletniego programu Kościoła, realizowanego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Rozpoczyna go Adwent, czyli czas refleksji i odpowiedniego przygotowania na Boże Narodzenie, tłumaczy bp Andrzej Przybylski.

– Cykl roku liturgicznego jest ściśle związany z misterium Chrystusa. Tajemnicami oczekiwania na Jego narodziny, nauczania, męki, śmierci i zmartwychwstania. Rok ten jest nałożony na najważniejsze wydarzenia zbawcze. To przede wszystkim wcielenie, czyli Boże Narodzenie, a żeby je prawidłowo przeżyć musi być coś takiego jak Adwent. Po narodzinach przystępujemy do kolejnego bardzo ważnego wydarzenia paschalnego, czyli śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Szczytem roku liturgicznego, najważniejszym wydarzeniem jest dla nas Wielkanoc. Tak jak w roku kalendarzowym są różne miesiące, tak w roku liturgicznym wszystko związane jest z osią wydarzeń tajemnicy Chrystusa. Chodzi o to, abyśmy cały rok przeżywali tę tajemnicę i wprowadzali ją w swoje życie.

Każdy rok liturgiczny kończy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jak tłumaczy ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej, święto jest szczególnie związane z Archikatedrą Św. Rodziny.

– To jest drugi tytuł katedry. Zapomniany już dzisiaj. Katedra im. Św. Rodziny miała też drugie wezwanie, Chrystusa Króla, które wzięło się z wielu przyczyn. Jedną z nich był fakt, że uroczysta konsekracja odbyła się w ówczesne Święto Chrystusa Króla. W katedrze znajduje się też piękny srebrny ołtarz Chrystusa Króla, który kiedyś był ołtarzem adoracji. Uroczystość Chrystusa Króla jest też Świętem Patronalnym Akcji Katolickiej oraz KSM-u, które były bardzo bliskie pierwszemu biskupowi częstochowskiemu. Samo święto ma nam wszystkim przypominać, że Chrystus jest Panem wszechrzeczy.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata wprowadził papież Pius XI encykliką Quas Primas z 11 grudnia 1925 roku. Po reformie liturgicznej pod koniec lat 60. XX w. święto zostało przeniesione na ostatnią niedzielę przed Adwentem, który w tym roku rozpocznie się 29 listopada.

ABK

Skip to content