Beethoven – energia i rytm

Fot. Filharmonia Częstochowska

Ludwig van Beethoven, Franciszek Schubert, Piotr Czajkowski – 25 września muzyka trzech wybitnych kompozytorów zabrzmi w Filharmonii Częstochowskiej. Koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej pod batutą Adama Klocka oraz solisty, koncertmistrza wiolonczel Siergieja Rysanowa, rozpocznie się o godz. 19.00.

O programie koncertu „Beethoven – energia i rytm” przygotowanym z myślą o wszystkich melomanach mówi Adam Klocek, nowy dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

– W tym roku przypada 250 rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena jednego z najwybitniejszych geniuszy muzyki. Koncert rozpocznie Uwertura do „Rosamundy” Schuberta. Zabrzmi też VIII Symfonia F-dur op. 93 Beethovena, niezwykle żywiołowa i rytmiczna. Melomani usłyszą również Piotra Czajkowskiego, czyli „Pezzo capriccioso” na wiolonczelę i orkiestrę. Tutaj w roli solisty wystąpi Siergiej Rysanow. Zapraszamy serdecznie na godzinny koncert przepięknej muzyki. Energia i rytm przez cały koncert, a Beethoven w roli głównej.

Ludwig van Beethoven urodził się w 1770 roku w mieście Bonn. Dwie dekady później przeprowadził się do Wiednia, gdzie został uczniem Józefa Haydna. Zdobył sławę znakomitego pianisty i komponował utwory w stylu klasycyzmu wiedeńskiego. Na początku XIX w. stopniowo zaczął tracić słuch, a pod koniec życia ogłuchł zupełnie. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu jednak w tworzeniu. Beethoven komponował w wyobraźni, dokonując przełomu w różnych gatunkach muzyki. Początek koncertu ku czci geniusza o godz. 19.

ABK