Częstochowskie Dni Muzyki Organowej rozpoczęte

W niedzielę 15 października w kościele pw. św. Andrzeja Boboli odbył się koncert inaugurujący Częstochowskie Dni Muzyki Organowej. W koncercie kameralnym wystąpili Julieta Gonzalez-Springer (sopran) i Marcin Armański (organy, pozytyw szkatulny). Mogliśmy usłyszeć zróżnicowane utwory z trzech epok: Średniowiecza, Baroku i Renesansu.

Częstochowskie Dni Muzyki Organowej organizowane są od 2005 roku ,a ich celem jest pokazanie szerokiej publiczności organów w różnych odsłonach i towarzystwie. W niedzielnym koncercie partie śpiewane wykonywała Julieta Gonzalez-Springer, urodzona w Meksyku sopranistka, która wykształcenie muzyczne odebrała w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Barbary Niewiadomskiej. Towarzyszył jej Marcin Armański, który drugą część koncertu zagrał na organach. Pierwszą jednak, na instrumencie, który wzbudził niemałe zainteresowanie, a po występie był jeszcze długo fotografowany przez publiczność.

– Pozytyw szkatulny wygląda dość nietypowo, wiele osób reaguje na niego dużą ciekawością. Tak naprawdę gdybyśmy go otworzyli, moglibyśmy zobaczyć, że składa się on dokładnie z tych samych części co duże organy kościelne, tylko zminiaturyzowane. Mimo tego, że jest to dosyć mały instrument to wymaga jednak ciągłej opieki i strojenia ze względu na swoją delikatność. Miejsce, w którym dzisiaj wstępujemy wspaniale pasuje do grania organowego dzięki swojej akustyce, pogłosowi. Nie ukrywam, że dzisiejszy koncert sprawił mi niemałą przyjemność – mówi Marcin Armański, organista.

W programie Częstochowskich Dni Muzyki Organowej był to dopiero pierwszy koncert, co oznacza, że na publiczność czeka jeszcze wiele ciekawych propozycji. Kolejny koncert odbędzie się już w kolejną sobotę w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

– Każdy z koncertów festiwalowych jest inny. Jest to muzyka prezentowana na różnych instrumentach, co warunkuje również sam program koncertu. Dla przykładu organy w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego są instrumentem, który preferuje większe formy muzyczne. Dlatego odbędą się tam dwa Recitale Mistrzowskie, natomiast w Kościele Ewangelicko-Augsburski Wniebowstąpienia Pańskiego wybrzmi koncert wokalno-instrumentalny – mówi Jan Mroczek, kierownik artystyczny festiwalu.

Cały program Częstochowskich Dni Muzyki Organowej można znaleźć na stronie cdmo.art.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

KKo