Ekslibris w bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie 27 października odbył się wernisaż ekslibrisów z kolekcji Lecha Grochulskiego zatytułowany „kobiety – kwiaty – kobiety”. Wystawa zawiera grafiki z wielu krajów Europy i innych kontynentów. Pokaźny zbiór ekslibrisów około 140 autorów to dla Grochulskiego wiele lat kolekcjonowania:
– Przez prawie 40 lat kolekcjonowałem obrazy i grafiki, a w międzyczasie otrzymywałem różne prezenty w postaci ekslibrisów od tych samych artystów. W ten sposób postała ta kolekcja. Otrzymałem ekslibrisy z Turcji, Francji, czy Niemiec, gdzie byłem. Są też z odległych krajów na innych kontynentach, gdzie nie byłem, ale prowadzę korespondencję z tymi artystami. Przesyłają mi oni swoje dzieła.
Dzięki różnorodności grafik możliwe jest porównanie sztuki w różnych kulturach:
– Kiedyś ekslibrisy pełniły funkcję znaku książkowego, a dzisiaj są indywidualnym dziełem sztuki. Na tej wystawie widać jak wykonany jest ekslibris przez artystę z Hong Kongu, Czechach, Polsce, czy Niemczech. Na wschodzie warsztat jest bardziej szczegółowy. Są elementy, na które w Polsce nie zwraca się uwagi. Choć myślę, że oba warsztaty są dobre.
Wystawę można oglądać w głównym budynku Biblioteki do ostatnich dni listopada.