Grafika i ekologia

1Katarzyna Winczek Podr XI techn. mieszana

W czwartek (8.10) o 14.00 w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica odbędzie się finisaż wystawy pn. „Grafika i ekologia”. To ostatnie dni, aby odwiedzić wystawę, na której są prezentowane prace kilku autorów: Katarzyny Winczek, Jana Szmatlocha, Barbary Czapor-Zaręby, Nicoletty Scilimaty. Wszyscy są pedagogami.

– Prezentowane są prace graficzne wykonane w różnych technikach druku wklęsłego i druku wypukłego, które są podsumowaniem badań warsztatowych prowadzonych w ramach realizacji projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie – mówi prof. Katarzyna Winczek, autorka prezentowanych prac, osoba odpowiedzialna za prowadzenie projektu pt. „Ekologiczne techniki sztuk graficznych”.

Wystawa ma nie tylko wymiar lokalny. Katarzyna Winczek pracuje w Instytucie Plastyki AJD, zajmuje się grafiką i rysunkiem. Z Instytutem związana jest również Barbara Czapor-Zaręba. Jan Szmatloch pracuje w ASP w Katowicach uprawia grafikę warsztatową (akwaforta) i rysunek, uczestniczył w ponad 300 wystawach. Nicoletta Scilimati jest natomiast pracownikiem ASP w Lecce we Włoszech.

Katarzyna Winczek i Jan Szmatloch wykorzystują głównie techniki druku wklęsłego, zajmując się technikami trawionymi, Barbara Czapor-Zaręba ceni sobie techniki druku wypukłego, natomiast Nicoletta Scilimati wykorzystuje techniki łączone, czyli np. druk wypukły czy drzeworyty. – Łączy te prace […] zagadnienie badawcze, czyli zastosowanie ekologicznych, tzw. nietoksycznych środków i technik, które w grafice warsztatowej zyskują coraz więcej należnego im miejsca – wyjaśnia Katarzyna Winczek. Mowa tutaj m.in. o nietoksycznych wytrawiaczach, które nie są kwasami, farbach wodnych, technikach i powłokach bazujących na środkach akrylowych.

Ekspozycja jest współorganizowana przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie. Wstęp na finisaż jest wolny.

Krzysztof Rygalik

Źródło: foto. http://www.grafika.ajd.czest.pl