INTEGRACJA TY i JA – Europejski Festiwal Filmowy także w Częstochowie

integracja kina studyjne

9 i 10 września Ośrodek Kultury Filmowej zaprasza na 12. EUROPEJSKI FESTIWAL FILMOWY INTEGRACJA TY I JA. Festiwal od 11 lat odbywa się w Koszalinie – w tym roku 8-12 września – a zaraz potem filmy wyruszą w trasę po Polsce. Pokazywane będą w Elblągu, Koninie, Kielcach, Krakowie, Lesznie, Lubinie, Lublinie, Łodzi, mazurskim Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Słupsku, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Częstochowie.

9 września o 15.00 pokazane zostaną filmy:

IDIOCI, film fabularny, Hiszpania 2014. 32 min., reż. Fran Estévez. Czerwony balonik zstępuje z nieba i ląduje w magicznym mieście Santiago de Compostela. Wesoły młodzieniec i jego pies odnajdują balonik i czytają przyczepiona do niego kartkę; „Wypuszczajcie ze mnie powietrze, bardzo powoli…”

KRÓLOWA CISZY, film dokumentalny,  Polska 2014, 80 min., reż. Agnieszka Zwiefka. Film opowiada historię głuchoniemej 10-letniej Denisy – dziewczynki z nielegalnego romskiego koczowiska – ale też i historię samego miejsca zagrożonego eksmisją. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstremalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek wyśmiewana jest również przez swoich rówieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy posługując się jej imieniem. Denisa żyje jednak w swoim własnym świecie. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami Bollywood – stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Dziewczynka całymi dniami ogląda bollywoodzkie choreografie i próbuje je odtwarzać. Ponieważ Denisa nigdy nie nauczyła się mówić, jej jednym językiem jest taniec.

10 września, także o 15.00, będzie można obejrzeć:

MÓJ TATA ROCKMAN, film dokumentalny, Chiny 2014, 29 min., reż. Zuxin Hou. Film o generacji pierwszych chińskich rockmanów. 60-letni Hou jest jej przedstawicielem. W 2010 roku miał udar mózgu i przez dłuższy czas nie mógł mówić. Po kilku latach rehabilitacji znów zaczął komponować. Wiele się zmieniło od lat 80-ych, ale jedna rzecz jest stała. Dla chińskich rockmanów, bez względu na ich wiek, rock&roll zawsze będzie sposobem na życie i na wspólne duchowe przeżycia.

NIGDY NIE BĘDĘ NARZEKAĆ, film dokumentalny, Turcja 2014, 14 min., reż. Okan Avci. Niepełnosprawna Türkan potrafiła stanąć na własnych nogach. Pracuje w rządowej kancelarii, uwielbia muzykę i zdobywa pierwsze doświadczenia w nurkowaniu.

SPOWIEDŹ KALEKI, film dokumentalny, USA 2013, 32 min., reż. Patty Berne. „Spowiedź kaleki” to performance obmyślony z udziałem niepełnosprawnych twórców, stawiający w centrum zainteresowania artystów o różnym kolorze skóry, różnym spojrzeniu na życie, różnej płci. Od 2006 roku podczas tysięcy przedstawień grupa prezentuje tematy piękna i niepełnosprawności fizycznej. Film jest wstępem do dyskusji łamiącej tabu, którym jest seksualność i niepełnosprawność, jest to manifest oddający niepełnosprawności jej należyte miejsce.

SZPILA, film dokumentalny, Polska 2014, 30 min., reż. Ewa Golis. Agnieszka Szpila jest samotną matką siedmioletnich bliźniaczek, u których został zdiagnozowany autyzm. Szpila nigdy nie poddała się, wielokrotnie na swoim blogu pisała, że dziewczynki z tego wyjdą. Pomimo trudnej sytuacji Agnieszka ma mnóstwo energii, jest aktywna zawodowo, śpiewa białym głosem, bierze udział w akcjach teatru amatorskiego, prowadzi życie towarzyskie, ma ogromną siłę w sobie i seksapil. W pewnym momencie w życiu jej i dziewczynek pojawia się szansa: nowa diagnoza Heleny i Mileny, a dla Szpili szansa na miłość.

źródło: http://www.okf.czest.pl/