Koncert jubileuszowy w Filharmonii Częstochowskiej – uczta dla ducha

DSCF0220

W piątkowy wieczór (20 marca) odbył się wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu 70-lecia Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Sala filharmonii wypełniła się po brzegi. – Koncert jest kulminacją naszego jubileuszowego sezonu artystycznego. W marcu 1945 roku odbył się pierwszy koncert orkiestry symfonicznej i od tej daty mówimy o historii Filharmonii Częstochowskiej – mówił tuż przed koncertem dyrektor Filharmonii Ireneusz Kozera.
Podczas koncertu, który składał się z dwóch części, można było usłyszeć muzykę polską. – Koncert zakończymy “Harnasiami” Karola Szymanowskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, połączonych chórów Filharmonii Częstochowskiej i Filharmonii Łódzkiej, jak również z udziałem Kapeli Sebastiana Karpiela-Bułecki, która dopełni charakteru tego utworu – dodał Ireneusz Kozera.
Koncert wzbudził pozytywne emocje i był prawdziwą ucztą dla ducha, o czym tuż po koncercie zapewniali melomani obecni w filharmonii. – Moje wrażenia są bardzo pozytywne. Ja w ogóle uważam, że nasza orkiestra jest naprawdę świetna. Miałam okazję słuchać ich kilka razy i absolutnie nie mamy się czego wstydzić – dzieliła się swoimi przeżyciami pani Anna. – Jestem bardzo zadowolona. Koncert jest uroczy – przede wszystkim muzyka i oczywiście nasi instrumentaliści, których możemy oglądać. Naprawdę wspaniała uroczystość – dodała pani Maria.
Na koncercie obecni byli również przedstawiciele władz miasta. O tym, jak ważną instytucją kulturalną na mapie Częstochowy jest Filharmonia, mówił naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta, Aleksander Wierny: – To jest jedna z tych instytucji, które powodują, że Częstochowa to nie tylko jeszcze jedno z powiatowych miast; to jest jedna z tych instytucji, które nadają nam zupełnie inną rangę – zaznaczył naczelnik. – Czego można życzyć Filharmonii? Ja ze swojej strony mogę powiedzieć: pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy, bo i muzycy, i ci, którzy zarządzają tą instytucją, zadbają o całą resztę – dodał.
Podczas koncertu jubileuszowego jedenastu członków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej zostało uhonorowanych Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy za wieloletnią pracę w filharmonii.
Jubileuszowi Filharmonii towarzyszą również dwie wystawy: fotograficzna oraz prezentująca przedmioty związane z osobą Bronisława Hubermana, patrona Filharmonii Częstochowskiej.

K. Kowal