Wystawa o Rakowie została otwarta

Muzeum Częstochowskie wspólnie z Archiwum Państwowym w Częstochowie zorganizowały wystawę historyczną „Raków – z dziejów dzielnicy Częstochowy”.

Jej otwarcie nastąpiło w piątek 27 września o godzinie 18.00 w Ratuszu na placu Biegańskiego. Wystawa została zorganizowana w nawiązaniu do obchodzonej w zeszłym roku 90. rocznicy przyłączenia Rakowa do Częstochowy. Skąd zrodził się pomysł, opowiada Tadeusz Piersiak, dyrektor Muzeum Częstochowskiego:

– Pomysł zrodził się z mojego zamysłu zgłoszonego w projekcie dyrektorskim, kiedy zabiegałem o tę posadę. Zaproponowałem, żeby zajmować się historią naszego miasta, detalicznie, w rozbiciu na poszczególne dzielnice. Raków wziął się nie z przypadku, a z tego, że akurat jest konkretna rocznica związana z tą dzielnicą.

Materiały historyczne pochodzą ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego w Częstochowie, Miejskiego Domu Kultury oraz Biblioteki Publicznej. O szczegółach opowiada dr. Juliusz Sętowski:

– Zobaczymy na wystawie przede wszystkim zdjęcia, nie tyle starego Rakowa, co z okresu budowy Huty. Wiele jest zdjęć ciekawych, różnorodnych, ale nie tylko. Na wystawie znajdują się również przedmioty pochodzące z różnych instytucji, archiwalia pokazujące spisy mieszkańców, plany domów rakowskich.

Wystawę będzie może oglądać w Ratuszu na placu Biegańskiego do 9 lutego 2021 roku.

AK