Zbliża się XII Jurajski Przegląd Zespołów Ludowych

plast_obrz161

 

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Koziegłowach zapraszają do udziału w XII Jurajskim Przeglądzie Zespołów Ludowych „Obrzędy, zwyczaje, tradycje”, który odbędzie się w dniach 17 – 18 października. Przegląd organizowany jest w ramach programu Ochrony Gwary Północnej Jury. Udział w przeglądzie mogą wziąć zespoły folklorystyczne, teatry wiejskie, grupy obrzędowe i zespoły ludowe, które w swym dorobku posiadają opracowany obrzęd lub zwyczaj według własnego scenariusza bądź według materiałów zaczerpniętych z literatury, opowiadań czy przekazów ustnych. – Przegląd ma na celu utrzymanie naszych tradycji, żeby ocalić od zapomnienia te wszystkie obrzędy, które dotyczyły naszych okolic. A każda okolica ma swoje tradycje, swoje pieśni, stroje. I przegląd ma na celu właśnie ochronę tego dziedzictwa narodowego – mówi Małgorzata Majer, dyrektor ROK-u.
Po raz pierwszy Jurajskiemu Przeglądowi Zespołów Ludowych towarzyszyć będzie Jurajski Przegląd Plastyki Obrzędowej. – Mam nadzieję, że ten konkurs się przyjmie. On również ma na celu kultowywanie tradycji związanych z obrzędami północnej Jury oraz poszerzenie wiedzy wsród dzieci i młodzieży na temat naszych regionalnych tradycji i związanych z nimi rekwizytów plastycznych – dodaje dyrektor częstochowskiego ROK-u. Przegląd ma charakter konkursowy. Jury złożone z etnografa i plastyków 19 października wybierze prace do wystawy i przyzna nagrody w trzech kategoriach wiekowych: dzieci do lat 13, młodzież 14 – 18 lat, dorośli.
Przeglądy odbędą się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koziegłowach.
Szczegółów dotyczących zarówno Jurajskiego Przeglądu Zespołów Ludowych, jak i Jurajskiego Przeglądu Plastyki Obrzędowej szukać należy na stronie rok.czestochowa.pl, gdzie dostępne są regulaminy imprez.

KK