11 kwietnia – Ogólnopolski Dzień Radia

11 kwietnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Radia. Został ustanowiony w 1923 r. jako upamiętnienie przyjęcia przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich dokumentu, w którym zawarto opinie odnośnie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Dwa lata później wyemitowano pierwszą polską audycję radiową.

O to, czy na przestrzeni lat zmieniła się rola radia, zapytaliśmy Aleksandrę Mieczyńską, zastępcę dyrektora Radia Fiat. – Radio nadal przekazuje informacje. To jest jego podstawowa funkcja. Wpływa też na ludzi poprzez sposób przekazywania informacji. Radio gra dużo dobrej muzyki, daje dużo ciepła i poczucie towarzyszenia. Może towarzyszyć człowiekowi w domu, w podróży, podczas cerowania skarpetek, gotowaniu obiadu i przy innych malowniczych i romantycznych czynnościach (śmiech).

Od prawie 28 lat słuchaczom towarzyszy radio dobrze nastawione, czyli Radio Fiat, które ma jasno sprecyzowaną misję. – Radio Fiat głosi Dobrą Nowinę – poprzez audycje, których przekaz jest wprost ewangeliczny i przez muzykę, która również niesie dobre przesłanie – mówi Aleksandra Mieczyńska. – Mnie się bardzo podobają te momenty, kiedy w radiu brzmi profesjonalnie przygotowana, dobra, chrześcijańska muzyka. Dla ludzi, którzy być może nie mają nic wspólnego z Kościołem, ona jest powodem zdziwienia i zaskoczenia, że można grać ją w taki sposób. Ten przekaz dociera tam, gdzie miałby małe szanse dotarcia, jeżeli zostałby zaprezentowany w innej formie – zauważa zastępca dyrektora Radia Fiat.

Czego Aleksandra Mieczyńska życzy pracownikom i słuchaczom Radia Fiat? – Nieba (śmiech). Tak bardzo serio. To jest najważniejsze. Życzę tego, żeby Radio i słuchacze mieli się dobrze przez następne lata i żebyśmy byli razem ze słuchaczami.

Drodzy Słuchacze, zostańcie z nami, nie tylko w Ogólnopolskim Dniu Radia. Gramy niezmiennie na 94,7 FM w Częstochowie, Kłobucku, Myszkowie, Radomsku, Zawierciu i na 88,1 FM w Wieluniu.

Maciej Orman