To 40 lat temu Jasną Górę podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski odwiedził papież Polak Jan Paweł II. Był to ważny dzień dla wszystkich Polaków, ale przede wszystkim dla częstochowian i dla jasnogórskiego sanktuarium.

W związku z obchodzoną rocznicą, 4 czerwca był szczególnie przeżywany przez wiernych, którzy zgromadzili się na Jasnej Górze, by uczestniczyć w Mszy św. Przewodniczyła jej szczególna postać, blisko związana z Janem Pawłem II – kard. Stanisław Dziwisz:

4 czerwca 1979 roku, to był poniedziałek, trzeci dzień pierwszej podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski. Był to trzeci dzień narodowych rekolekcji. Po Warszawie i Gnieźnie Ojciec św. przybył na Jasną Górę i pozostał tu trzy dni, zanim udał się do Krakowa. Przez te dni oczy całego Kościoła i świata skierowane były na duchową stolicę Polski. To był również intensywny czas dla papieża, od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Jan Paweł II nie oszczędzał się, siał obficie: sprawował liturgie wobec rzesz pielgrzymów, głosił homilie, spotkał się z grupami, delegacjami, diecezjami i pojedynczymi osobami. Był wszystkim dla wszystkich. Ale każdy jego dzień zaczynał się i kończył wyciszeniem, czasem osobistej modlitwy i adoracji. Tak było zawsze, nie tylko w Watykanie, ale przede wszystkim podczas najbardziej intensywnych podróży i wizyt. Dziś po czterdziestu latach powracamy do tamtych czerwcowych dni, nie dlatego, że nostalgicznie żyjemy przeszłością. Zdajemy sobie sprawę, że z tamtego doświadczenia zrodził się inny nasz świat, także inna Polska. Zrodziła się nasza teraźniejszość.

Zmienił nie tylko tamtejszą teraźniejszość, ale również ustanowił prawdy aktualne nadal po tych czterdziestu latach, o czym mówi metropolita częstochowski abp Wacław Depo:

Niewątpliwie duch wdzięczności jest istotą chrześcijaństwa. Dlatego, gdyby tego nie było, to byśmy w jakiś sposób zdradzali ten dar, który otrzymaliśmy od Boga, już nie tylko poprzez wybór Jana Pawła II 16 października 1978 roku, ale tego całego dziedzictwa, które wniósł później poprzez pierwszą i kolejne pielgrzymki, również na Jasną Górę. Nie był to tylko przekaz dla tamtego pokolenia ludzi, ale jest to tak uniwersalne zadanie ewangelizacji i przemiany serc i umysłów ludzi, że trzeba dzisiaj tym bardziej przypominać o pewnych granicach, o których nam powiedział. Poprzez prawdę, poprzez zaufanie do Pana Boga, zawierzenie Panu Bogu, dopiero wtedy jesteśmy wspólnotą. Bo jeśli dzisiaj w imię różnych ideologii ktoś mówi i obiecuje wspólnotę, mówi o jakimś budowaniu wartości, ale nie odnosi tego do Chrystusa, tak jak nam to mówił Jan Paweł II już podczas pierwszego dnia swojej pielgrzymki do Polski. I dlatego to przesłanie, które zostawił nam papież, jest ciągle do odczytania, ale mam nadzieję, że z pomocą Boga i Matki Bożej będziemy umieli to orędzie przekazywać dalej.

Pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski bardzo dobrze pamięta również abp senior Stanisław Nowak, który przywołuje szczegóły spotkania z rodakami w sercu Polski, czyli u stóp jasnogórskiej Matki:

Częstochowa była wtedy najbardziej uhonorowana, Jan Paweł II wylądował wtedy na placu przy Katedrze, tam było wielkie spotkanie z kapłanami, z całej Polski. Przy kościele św. Zygmunta odbyło się wielkie spotkanie, potem pojawił się na balkonie domu biskupów, przemawiał do ludzi w Częstochowie, więc to była też najbardziej częstochowska pielgrzymka.

Dla Polaków było to jedno z najważniejszych wydarzeń, które pamiętają po dziś dzień, a z którym łączą się liczne, dla każdego wzruszające historie:

Przeżywaliśmy bardzo i ciągle żyjemy tymi słowami, które mówił Ojciec św. Teraz nie ma ludzi, którzy by tak pięknie mówili, każde słowo było tak powiedziane, że każdy czuł, jakby było skierowane tylko do niego. Z przyjemnością oglądałam koncert w telewizji i połowę przepłakałam ze wzruszenia.

Mimo iż wczoraj św. Jana Pawła II nie było z nami na błoniach jasnogórskiego sanktuarium, ludzie ponownie licznie przybyli, by modlić się i wspominać jego osobę. Byli również świadkami powołania przez metropolitę częstochowskiego abp Wacława Depo nowego zakonu:

Jest mi bardzo radośnie, że z tego wzgórza mogę dekretem biskupim w tym szczególnym dniu powołać do duszpasterskiej współpracy Zakon św. Jana Pawła II.

Generał Zakonu Rycerzy Jana Pawła II Krzysztof Andrzej Wąsowski podziękował arcybiskupowi za zatwierdzenie nowego stowarzyszenia:

Jest to dla nas wielkie zadanie i niezwykle ważne zobowiązanie. Za ten dzisiejszy dar i za zaufanie jakim obdarzył nas metropolita częstochowski, obiecujemy w podzięce codzienną i żarliwą modlitwę.

Na zakończenie uroczystości odprawiono Apel Jasnogórski, któremu również przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz:

– Dzisiaj w sposób szczególny wspominamy i przeżywamy wydarzenie sprzed 40 lat. Wtedy przybył tutaj biały pielgrzym, by pokłonić się Tobie jasnogórska Pani. To był syn naszej polskiej ziemi, biskup Rzymu i pasterz powszechnego Kościoła, któremu przewodził i służył w imieniu Twego Syna.

Po Apelu wierni udali się w procesji pod pomnik Jana Pawła II znajdujący się na Wałach, gdzie modlili się za wstawiennictwem papieża.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content