Abp W. Depo: Bez pomocy Ducha Świętego nie będziemy świadkami wiary

W młodości używał życia. Później usłyszał Chrystusowe wezwanie: „Odbuduj mój Kościół” i poświęcił całe życie Bogu. Oddał ubogim wszystko, co miał, płacąc za to wydziedziczeniem przez ojca. Jest pierwszym stygmatykiem. Zmarł prawie 800 lat temu, ale świadectwo jego życia jest wciąż wzorem dla wierzących. 4 października Kościół wspominał św. Franciszka z Asyżu, zakonnika, a częstochowska parafia pod wezwaniem tego świętego przeżywała uroczystość odpustową, podczas której młodzież przyjęła sakrament bierzmowania z rąk metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo.

Zdaniem pasterza archidiecezji częstochowskiej z pomocą łaski Bożej również w naszych czasach możliwa jest radykalna odpowiedź na wezwanie Chrystusa, jaką dał biedaczyna z Asyżu. – To Pan Bóg nas wybiera i to On obdarza nas łaską, żebyśmy dochowali wierności. Trzeba tylko wejść w tę samą orbitę Jego miłości i uwierzyć, że On nas nie opuszcza. Nie jesteśmy sami, ale w realizacji naszego powołania to my odpowiadamy albo za tę łaskę, którą pomnożymy albo za tę, którą utracimy.

W homilii, zwracając się do kandydatów do sakramentu bierzmowania, metropolita częstochowski powiedział, że stoją na progu wielkiego zadania, jakim jest opowiedzenie się po stronie Boga na zawsze, w czym bardzo pomocny jest Duch Święty. Abp Wacław Depo zwrócił również uwagę na konieczność świadectwa stawania pod krzyżem, modlitwy do Ducha Świętego i wypełnienia słów Jezusa: „Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10,2).

POSŁUCHAJ HOMILII ABP. WACŁAWA DEPO

Po homilii abp Wacław Depo udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Po Komunii św., przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, wszyscy odmówili litanię do św. Franciszka z Asyżu. Po odśpiewaniu hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” abp Wacław Depo udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Następnie młodzież, która przyjęła sakrament bierzmowania, wyraziła swoje podziękowanie.

Na zakończenie wszyscy ucałowali relikwie św. Franciszka z Asyżu.

Podczas Mszy św. śpiewała parafialna schola liturgiczna pod dyr. Łukasza Grabałowskiego oraz chór parafialny Cantilena pod dyr. Marioli Jeziorowskiej.

Maciej Orman