Autyzm – o tym trzeba rozmawiać

„Dziecko ze spektrum autyzmu – zrozumieć i pomóc” – pod takim hasłem odbyła się dzisiaj konferencja naukowa w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Dom dla Chłopców w Częstochowie, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza.

Jak zauważyła siostra Małgorzata Pintele, dyrektor placówki, wybór miejsca konferencji nie był przypadkowy. – W naszym ośrodku mieszkają wychowankowie, którzy również mają autyzm, więc razem z pracownikami Fundacji Primo Diagnosis stwierdziliśmy, że warto mówić od strony praktycznej, a nie tylko teoretycznej, jak tym osobom pomagać i gdzie znaleźć przyjaznych i chętnych do pomocy ludzi. Trzeba robić wszystko, żeby osoby ze spektrum autyzmu były w jak największym stopniu uspołecznione.

Do korzystania z usług świadczonych przez Fundację Primo Diagnosis, jednego z organizatorów konferencji, zachęcała jej prezes, Anna Kościańska. – Na stronie fundacji można wypełnić ankietę i zgłosić dziecko do nieodpłatnej diagnozy. Jesteśmy pierwszą gminą w Polsce, która podejmuje takie działania. Może badać już 12-miesięczne dzieci.

Wykład o prediagnostycznych symptomach zaburzeń ze spektrum autyzmu wygłosiła dr Anna Banasiak, kierownik Zakładu Pedagogiki Opiekuńczej i Resocjalizacyjnej w Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie, wiceprzewodnicząca Fundacji Primo Diagnosis. Swoje wykłady wygłosili również: prof. Beata Maria Nowak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i dr Beata Gumienny z Uniwersytetu Warszawskiego. Techniki terapii zaburzeń neurorozwojowych wykorzystywanych w pracy z dzieckiem z ASD przedstawiła Ilona Satława, a metody aktywizujące w pracy z wychowankiem z autyzmem zaprezentował Dariusz Lelonek.

W konferencji uczestniczył także naczelnik Wydziału Polityki Społecznej częstochowskiego magistratu, Adrian Staroniek. – Bardzo serdecznie dziękuję organizatorom za podjęcie tematu i rozpowszechnianie wiedzy. Częstochowa jest znana na Śląsku z działań, jakie podejmuje wobec wychowanków z autyzmem. To dla nas bardzo ważne, żeby każdy znalazł swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

 Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content