W Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie odbyła się dzisiaj (26 kwietnia) konferencja prasowa, poświęcona inauguracji akcji „Bezpieczna Częstochowa 2018”, organizowanej przez policję, urząd miasta i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Podczas spotkania zaprezentowano dwa spoty profilaktyczne o bezpieczeństwie seniorów i cyberprzemocy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizatorów akcji oraz Państwowego Instytutu Badawczego NASK w Warszawie, Stowarzyszenia E-REGION oraz częstochowscy seniorzy. O próbach oszustw osób starszych metodami „na wnuczka” czy „na policjanta” oraz sposobach docierania z informacją do potencjalnych ofiar takich przestępstw mówił Komendant Miejski Policji, mł. insp. Dariusz Atłasik:
– To jest jedna z kategorii przestępczości, która nas bardzo boli. Boli również seniorów, emerytów, ale to nie tylko chodzi o tych ludzi, bo ofiarami takich przestępstw padają również ludzie młodzi. Musi być wśród społeczeństwa pełna świadomość tego, że nie ma takiej możliwości, żeby policja czy prokuratura zwróciły się do kogoś z prośba o udział w jakiejś operacji, w której możemy przekazać pieniądze. Taka świadomość i wiedza powoduje, że ludzie odżegnują się od tego typu zachowań. W latach 2016/2017 ilość takich przestępstw była mniejsza, czyli świadomość rośnie.
Ważna kwestią poruszaną w trakcie konferencji była sprawa cyberprzemocy i cyberprzestępstw, na które narażone są szczególnie dzieci i młodzież. Ten niezwykle istotny temat poruszyła Anna Rywczyńska z Państwowego Instytutu Badawczego NASK:
– Taką podstawową zasadą bezpieczeństwa w sieci jest świadome korzystanie z internetu. Żeby być świadomym użytkownikiem trzeba wiedzieć, jakie zagrożenia mogą nas tam spotkać, mieć zasadę ograniczonego zaufania i do osób, które poznamy w internecie, ale i do treści, które możemy tam znaleźć. Dzisiaj mamy też duży problem z ciemną strona internetu w postaci hejtu, w postaci mowy nienawiści. Młodzi ludzie są bardzo aktywnymi użytkownikami sieci społecznościowych. Bardzo dużo informacji upubliczniają. Często w rozmowach z nami mówią, że nie czują potrzeby chronić swoje dane, że myślenie konsekwencjami odroczonymi, to nie jest ten język, który do nich trafia.
W spotkaniu uczestniczyli również częstochowscy emeryci, którym zaprezentowano „Abecadło Bezpieczeństwa Seniora”, zestaw porad, które mogą im pomóc w różnych sytuacjach: w domu, w baku, na ulicy czy w trakcie rozmów telefonicznych. Inauguracji programu „Bezpieczna Częstochowa 2018” towarzyszy konferencja naukowa, która odbywa się w auli Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. W trakcie dwudniowych obrad poruszane będą tematy związane z cyberzagrożeniami, sposobami przeciwdziałania tym zagrożeniom, a także bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w trakcie wakacyjnego wypoczynku.

ZD

Skip to content