Bp A. Przybylski do nauczycieli: Czy nie rozmijamy się z młodymi?

„Powiedzmy młodym, że ich kochamy” – tymi słowami zwrócił się 8 października w homilii bp Andrzej Przybylski do nauczycieli ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej. Pedagodzy rozpoczęli spotkanie w ramach szkolenia formacyjno-zawodowego od udziału w Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Bp Andrzej Przybylski nawiązał w homilii do opisu znalezienia Jezusa w świątyni przez Maryję i Józefa. – Spójrzmy na naszą pracę wychowawczą i na naszą relację do młodych. Czy nie rozminęliśmy się z nimi? Czy gdzieś nie zgubiliśmy tych wspólnych dróg? Może coś pękło w tej komunikacji z młodymi w nas – księżach, nauczycielach, rodzicach, Kościele? Kiedy Maryja i Józef gubią Jezusa, zaczynają od szukania Go. Nie stoją w miejscu, nie idą dalej przekonani, że oni znają drogę i jeśli Jezus chce, to niech wraca tą drogą. To oni wracają. Trzeba nam czasem szukać młodych, tym bardziej w miejscach, które nam się nie podobają, żeby ich z nich wyprowadzać. Wejdźcie w ich świat, znajdźcie dla nich czas, posłuchajcie ich problemów. Poszukajcie tych młodych!

Cele szkolenia formacyjno-zawodowego przedstawiła prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej, Maria Chodkiewicz. – Przybywamy do Matki Bożej Jasnogórskiej w ramach szkolenia z zakresu integralnego rozwoju nauczyciela i ucznia. Prowadzimy takie szkolenia trzy razy w roku, chcąc wzmocnić nauczycieli w realizacji programu wychowawczego i formacyjnego. W tym roku nasz program formacyjny w szkołach Stowarzyszenia nosi taki sam tytuł, jak program pracy Kościoła w Polsce: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Chodzi o stałą troskę o rozwój serca, pogłębianie ducha, relacji z Jezusem i zawierzenie Matce Bożej.

Po Mszy św. nauczyciele spotkali się w Sali Papieskiej, gdzie konferencję wygłosił bp Andrzej Przybylski. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich prowadzi 26 placówek edukacyjnych w archidiecezji częstochowskiej i 126 w całej Polsce.

Maciej Orman