Bp A. Przybylski: Podwyższyć krzyż to odkryć jego sens

14 września obchodziliśmy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Dla częstochowskiej parafii pod tym wezwaniem był to dzień odpustu parafialnego.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele Pana Jezusa Konającego. Mieszcząca się przy Rynku Wieluńskim świątynia była pierwszym kościołem parafialnym. Tam wierni odmówili Litanię do Krzyża Świętego, a główny celebrans, bp Andrzej Przybylski, poświęcił krzyże kandydatów do bierzmowania. Następnie wszyscy przeszli w uroczystej procesji do kościoła parafialnego przy ul. Sikorskiego. Przedstawiciele Bractwa Krzyża Świętego nieśli relikwie krzyża św., które na stałe znajdują się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, a które kilka lat temu peregrynowały po wszystkich parafiach archidiecezji.

Na początku Mszy św. przedstawiciele rodziców kandydatów do bierzmowania poprosili bp. Andrzeja Przybylskiego o udzielenie ich dzieciom sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Bp Przybylski, wprowadzając wiernych w Eucharystię, powiedział, że krzyż czcimy od wieków, bo na nim stało się coś wielkiego:

– Tam narodził się nowy świat. Bóg na krzyżu odrodził na nowo człowieka. Stary, grzeszny Adam ma teraz szansę być nowym, dobrym, pięknym człowiekiem. Wszystko to nowe zaczęło się na krzyżu. Zaraz po śmierci Jezus wyzionął Ducha – dał Ducha Świętego każdemu z nas, bo to Duch jest Stworzycielem i Odnowicielem. Nie byłoby bierzmowania ani innych sakramentów, gdyby nie to, co wydarzyło się na krzyżu. Dlatego chcemy ten krzyż uwielbić, dziękując za sakramenty i za dar Ducha Świętego. Zapraszam Was do wspólnej modlitwy, by to spotkanie było rzeczywiście modlitwą Kościoła, bo Duch Święty przychodzi do Kościoła, kiedy jesteśmy razem i kiedy trwamy na modlitwie.

W homilii bp Andrzej Przybylski podkreślił, że istotą święta Podwyższenia Krzyża Świętego nie jest zewnętrzna pobożność wobec znaku. Hierarcha wyjaśnił, co to znaczy podwyższyć krzyż:

POSŁUCHAJ HOMILII BP. ANDRZEJA PRZYBYLSKIEGO

Po homilii bp Andrzej Przybylski udzielił sakramentu bierzmowania 25 osobom. Do jego przyjęcia młodzież przygotował ks. Łukasz Mazurek, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Mszę św. koncelebrowali: proboszcz parafii ks. prał. Andrzej Sobota, wikariusz ww. wspólnoty ks. Tomasz Psota, o. Mariusz Tabulski, definitor generalny zakonu paulinów oraz ks. Krzysztof Armatys, który posługuje w diec. nicejskiej we Francji.

Podczas odpustowej Mszy św. grała orkiestra z Sędziszowa pod dyr. Piotra Janika. Muzycy wystąpili także po Eucharystii, w przykościelnej altanie, umilając czas parafianom, którzy spotkali się przy kawie, herbacie i domowych wypiekach.

Maciej Orman

foto: Iga Orman