Centrum Nauki Kopernik w Wręczycy Wielkiej

Mobilna ekspozycja warszawskiego Centrum Nauki Kopernik ma już na swojej liście 160 miasteczek w całej Polsce.

1 sierpnia Naukobus zawitał do Wręczycy Wielkiej. Dzieci, młodzież oraz dorośli mogą zgłębić tajniki nauki, oraz samodzielnie eksperymentować na wybranych eksponatach. Mobilna ekspozycja przyciąga nie tylko niestandardowymi rozwiązaniami, ale przede wszystkim różnorodnością naukowych zagadek. Mówi Anna Kowalczyk z Centrum Nauki Kopernik:

– Eksponaty są bardzo różne i pokazują trochę zjawisk z dziedziny biologii, fizyki, matematyki. Można np. zobaczyć, jak działa kula plazmowa lub jak wygląda zobrazowane twierdzenie Pitagorasa.

Eksponaty można nie tylko podziwiać, ale przede wszystkim z nich skorzystać i dzięki nim dowiedzieć się czegoś nowego:

– Dotknąć można wszystkiego, nawet trzeba, żeby zobaczyć, jak poszczególne rzeczy działają. Mamy m.in. stół z łamigłówkami — to jest taki eksponat, który jest przeznaczony dla każdej grupy wiekowej, bo łamigłówki są trochę łatwiejsze i trudniejsze.

Ci, którzy już to zrobili, dzielą się swoimi wrażeniami, czy pomysł na mobilną ekspozycję Centrum Nauki Kopernik jest trafiony. Mówi jeden z mieszkańców Wręczycy Wielkiej:

– Na co dzień takich rzeczy tutaj nie ma więc fajnie, że wychodzi się do takiej społeczności lokalnej i jest możliwość zobaczenia kilku z tych rzeczy, bez wyjazdu gdzieś dalej. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie.

Mobilną ekspozycję Centrum Nauki Kopernik będzie można podziwiać jeszcze jutro w godzinach od 8.00 do 14.00.

AK