Czy częstochowianie piją „kranówkę”?

Częstochowskie wodociągi zachęcają mieszkańców miasta do picia wody z kranu. Według przedsiębiorstwa jest ona zdrowa, czysta i smaczna. A dodatkowo tańsza niż wody butelkowane. Obawy dotyczące picia wody dostarczanej przez wodociągi rozwiewa Karolina Kowalska, rzecznik prasowy firmy:
– Częstochowskie wodociągi już od 90 lat dokładają wszelkich starań, żeby woda w naszych kranach była zdrowa, bezpieczna, orzeźwiająca, ale też żeby była po prostu smaczna. Ujmowana woda zazwyczaj jest dość dobrej jakości i nie wymaga uzdatniania. Tylko część z niej jest oczyszczana z nadmiernej ilości związków azotu i żelaza. Przede wszystkim woda jest ozonowana, co pozwala na zachowanie jej najcenniejszych naturalnych walorów. Ujmowana jest tylko ze studni głębinowych, co oznacza, że jest stabilna pod względem bakteriologicznym. Zdecydowanie polecamy picie wody z kranu, ponieważ częstochowska „kranówka” w niczym nie ustępuje wodom butelkowanym. Charakteryzuje się korzystnym dla zdrowia składem fizykochemicznym. Zdecydowanie już od lat piję wodę z kranu i jestem całym sercem za tą ideą.
Zapewnienia wodociągów brzmią zachęcająco, ale czy przekonują mieszkańców naszego miasta? Zapytaliśmy częstochowian, czy piją wodę z kranu, a jeżeli tak, to dlaczego?:
– Woda jest dobra, smaczna, nie chlorowana, nadaje się do picia. -/- Piję, bo jest faktycznie dobra. Bywam nieraz u rodziny w innych miastach i tam jest gorzej. Chociaż niekiedy się zdarza, że jest bardziej kolorowa, żółta albo brunatna, ale to rzadko się zdarza. -/- Tak, piję wodę z kranu, bo uważam, że jest czysta i zdrowa. -/- Oczywiście, że piję, bo jest czysta i smaczna. -/- Piję, bo jest dobra. -/- Wolę mineralną. -/- Nie, nie piję wody z kranu. Nie lubię samej wody, wolę sok, albo herbatę. -/- Nie, nie piję. Boję się nieprzegotowanej wody.
Jak można było usłyszeć, zdania częstochowian co do picia wody z kranu są podzielone. Jedni piją, inni nie. Pozostaje to kwestią gustu, smaku i upodobania mieszkańców miasta.

ZD