Czy Dom Księcia zyska „drugie życie”?

Urząd Miasta Częstochowy ogłosił niedawno przetarg na sprzedaż nieruchomości przy al. Wolności 44, czyli słynnego Domu Księcia.

To historyczny obiekt położony w Częstochowie na styku ulic: Boya Żeleńskiego, Jana II Sobieskiego i Alei Wolności. W ciągu ostatnich 3 lat budynek został wysiedlony. W marcu tego roku Rada Miasta dała zgodę prezydentowi Częstochowy na sprzedaż Domu Księcia. Miasto ma 99,93 proc. udziałów w nieruchomości. Jak twierdzi rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Włodzimierz Tutaj, ogłoszenie przetargu jest w tej chwili jedyną szansa na uratowanie obiektu:

Ogłoszenie o przetargu wynika z wcześniejszej decyzji Rady Miasta Częstochowy, która do takiego kroku upoważniła władze miasta. Jak wiadomo, Dom Księcia jest w takim stanie, który daje możliwość wejścia jakiegoś inwestora w sytuacji, w której będzie on miał odpowiednią ilość kapitału. Natomiast w tej chwili Dom Księcia na pewno nie jest takim obiektem, w który może zainwestować miasto z uwagi na sytuację finansową i koszty tego przedsięwzięcia. Te koszty przekraczają możliwości miasta. Mamy nadzieję, że znajdzie się nabywca, który w sposób sensowny będzie w stanie zainwestować w ten obiekt, z korzyścią dla siebie, miasta i mieszkańców Częstochowy.

Swoje wątpliwości związane z ogłoszeniem przetargu na sprzedaż Domu Księcia wyraża przedstawiciel klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Ruksza:

Wiosną, kiedy była dyskusja na ten temat, klub stał na stanowisku, aby nie sprzedawać tej kamienicy, po to, żeby miasto ze swoich środków mogło wyremontować ten obiekt i przywrócić mu świetność. Dlaczego takie było nasze stanowisko? Nie do końca ufamy prezydentowi i wierzymy, że kamienica po sprzedaży będzie pięknie wyremontowana i będzie cieszyć oczy mieszkańców. Spójrzmy, co dzieje się w alejach – kamienica pod nr 49 została sprzedana prywatnemu właścicielowi, który wyburzył ją i zbuduje tam jakiś szklany obiekt, zupełnie niepasujący do tej przestrzeni miasta. Dom Księcia należałoby odnowić tak, aby zdobił nasze miasto. Jeżeli uczyni to prywatny właściciel to będziemy się z tego cieszyć. Póki co, od 8 lat w Częstochowie nie było ani jednego takiego przypadku, stad z niepokojem obserwujemy dalszy ciąg wydarzeń.

Cena wywoławcza Domu Księcia wynosi 10 340 000 zł. Przetarg odbędzie się 10 października o godz. 10 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13.

KF