Czy Raków pójdzie drogą Górnika Zabrze?

W sobotę 21 kwietnia podopieczni Marka Papszuna rozegrają swoje kolejne spotkanie ligowe. Tym razem ich rywalem będzie słabo spisująca się na zapleczu ekstraklasy drużyna Bytovii Drutex Bytów. Zespół z Pomorza, podobnie jak Raków na wiosnę zgromadził zaledwie 4 punkty po sześciu rozegranych spotkaniach. Drużyna trenera Adriana Stawskiego jest w ogonie wiosennego zestawienia. Niebezpiecznie zostaje też w tyle tabeli. W ostatnią niedzielę bytowianie nie sprostali w Niepołomicach Puszczy, czyli sąsiadom z tabeli. Michała Szromnika już w 3. minucie, strzałem głową, zaskoczył Krzysztof Drzyzga. Tuż przed przerwą na 2:0 podwyższył jeszcze, również strzałem głową, Konrad Stępień. Bytovia nacierała, ale nie zdobyła nawet honorowej bramki. Emocje były tak duże, że trener Stawski został wyrzucony przez sędziego na trybuny. Jedynym sukcesem Bytovii w rundzie wiosennej było pokonanie słabo spisującego się Górnika Łęczna (2 – 1) i remis z przeciętną Pogonią Siedlce (1 -1).

Raków po porażce u siebie z Chrobrym Głogów 1-3 w minioną niedzielę znacznie oddalił swoje szanse na awans do ekstraklasy. Częstochowianie po 26 rozegranych spotkaniach zajmują aktualnie 9 miejsce w tabeli Nice I ligi, tracąc siedem punktów do aktualnego wicelidera z Głogowa. Poza zasięgiem zdaje się być już Miedź Legnica, która lideruje w tabeli Nice I ligi. Ostatniego słowa nie powiedziały także walczące o awans: Zagłębie Sosnowiec, Stal Mielec, Wigry Suwałki, Odra Opole czy GKS Katowice.

W zespole Marka Papszuna daje się wyraźny brak w defensywie kluczowych filarów, którymi są Lukas Duriska i Tomas Petrasek, co zdaje się być najważniejszym powodem wiosennych porażek czerwono – niebieskich. Mecz z Bytovią rozpocznie dla częstochowian cykl spotkań z zespołami z drugiej części tabeli, a więc z teoretycznie słabszymi (Stomil, Ruch, GKS Tychy). O tym jednak, że o ligowe punkty na zapleczu ekstraklasy nie jest łatwo przekonał się w ubiegłym sezonie Górnik Zabrze, który jeszcze w połowie kwietnia ubiegłego roku plasował się, podobnie jak aktualnie Raków pośrodku tabeli Nice I ligi. O awansie trójkolorowych przesądziło 6 wygranych ostatnich spotkań przy korzystnym układzie wyników innych. Czy Raków pójdzie drogą Górnika Zabrze sprzed roku? Przekonamy się już niedługo. Początek meczu w Bytowie w sobotę 21 kwietnia o godz. 18. 00.

Piotr Nicpoń