Fot. fashionista.com

Obfite kształty, krągłości i pulchne policzki – 2 września osoby plus size obchodzą swoje święto. Dzień Dużego Rozmiaru ma przełamywać stereotyp, że większe nie może być piękne.

Świat mody próbuje narzucać społeczności idealny typ urody. W kolorowych czasopismach nie trudno znaleźć zdjęcia ślicznych modelek i przystojnych modeli o wysportowanej i smukłej sylwetce, wpisującej się w kanon promowanego piękna. Od pewnego czasu wszystko ulega jednak zmianie, a na wybiegach pojawiają się osoby także większych gabarytów. Święto Dużego Rozmiaru to dodatkowa okazja do zwrócenia uwagi, że piękno jest różnorodne. Krągłości mogą się podobać, ale trzeba pamiętać też o zdrowiu. Dr n. med. Krzysztof Janik, gastroenterolog tłumaczy, że zbyt duża ilość kilogramów może znacznie zaszkodzić zdrowiu.

– Tkanka tłuszczowa przeszkadza szczególnie naszym organom. Powoduje wytwarzanie się różnych zaburzeń biochemicznych. Otyłość i nadwaga to pojęcia, które często funkcjonują zamiennie. Nie powinno tak być. Różni je przede wszystkim ilość tkanki tłuszczowej, określanej przez wskaźnik BMI. Wynik w przedziale 18,5 – 25 jest normą. 30-40 to otyłość kliniczna, którą można leczyć odpowiednią dietą oraz farmakologicznie. Powyżej 40 to otyłość patologiczna, gdzie pomóc mogą już tylko zabiegi operacyjne. Natomiast przedział 25-30 to nadwaga, często niesłusznie bagatelizowana. To stan przedchorobowy i trzeba o tym pamiętać.

Nadwaga i otyłość wynikają często z nieodpowiedniej diety i braku aktywności fizycznej. Jak mówi dr n. med. Barbara Huras wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ruch ratuje życie, zapobiegając wielu chorobom.

– Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu drugiego, chorób kardiologicznych czy chorób nowotworowych. Trening powinien być różnorodny, ale nie wyczerpujący. Tu nie chodzi o codzienne przepłynięcie kilku basenów czy bieganie po kilkanaście kilometrów. Wszystko powinno być dostosowane do naszej kondycji oraz stanu zdrowia.

W ciągu kilku ostatnich lat liczba osób z nadwagą i otyłością zwiększyła się o kilkanaście procent. Szczególnie widoczne jest to wśród dzieci w wieku ok 11 lat. Pamiętajmy, że zdrowie jest tylko jedno, dlatego oprócz dbania o wygląd zewnętrzny, zadbajmy też o nasz organizm.

ABK

Skip to content