Fot. GJ GOPR

Na co dzień ratują ludzkie życie. Narażają się na niebezpieczeństwo, aby ocalić tych, którzy stracili już nadzieję. Dzisiaj (10 sierpnia) swoje święto obchodzą przewodnicy i ratownicy górscy.

Ich praca to misja niesienia pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują. Pomagają przez cały rok bez względu na pogodę, porę roku lub miejsce, gdzie znajdują się ranni i poszkodowani. Dodatkowo propagują zasady bezpiecznego wypoczynku, edukację o tym jak wezwać pomoc oraz co zrobić w razie wypadku. Więcej o pracy ratownika górskiego mówi Michał Rysiukiewicz, wiceprezes Grupy Jurajskiej GOPR.

– Praca ratownika górskiego nie jest łatwa. Oczywiście zależna jest od tego w jakiej części Polski czy Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej działamy. Inaczej praca wygląda np. w Bieszczadach, a inaczej u nas na Jurze, gdzie zidentyfikowano ok 1500 jaskiń. Bardzo często interweniujemy więc w wypadkach jaskiniowych i musimy przeciskać się przez wąskie szczeliny, aby wydostać rannych. Często pomagamy też podczas wypadków wspinaczkowych.

Ratownicy niejednokrotnie narażają własne życie i zdrowie, aby ocalić innych. Pomagają w górach, na górskich rzekach, a także w każdym trudno dostępnym terenie.

– Z roku na rok wypadków jest coraz więcej, szczególnie na Jurze. Teren ten sprzyja różnych sportom takim jak wspinaczka, speleologia czy jazda na quadach. Wiele osób robi to na własną rękę bez wcześniejszej nauki u instruktora.

Ważną rolę w dbaniu o bezpieczeństwo podczas górskich wędrówek pełnią również przewodnicy. Pomagają turystom dostrzegać piękno świata natury, oprowadzając ich po malowniczych i najciekawszych trasach. Opowieści o przyrodzie łączą z edukacją, aby wiedza dotycząca zasad bezpieczeństwa zainteresowała słuchacza w każdym wieku.

ABK

Skip to content