Egzamin ósmoklasisty: język polski za nami

fot. gov.pl

Dzisiejszy dzień (16 czerwca) był szczególny dla wszystkich ósmoklasistów. Uczniowie klas ósmych podjęli się pierwszej części tzw. egzaminu ósmoklasisty, sprawdzającego ich umiejętności i podsumowującego naukę w szkole podstawowej.

Kilkoro z nich odwiedziło w niedzielę Radio Fiat. Zapytaliśmy ich, jakie mają nastroje przed tym ważnym dniem.

– Nie stresuję się jakoś szczególnie. Jestem nastawiona pozytywnie – napiszę, jak napiszę, choć mam nadzieję, że dobrze – mówi jedna z uczennic. – Ja też się nie stresuję i myślę, że uda mi się zdać egzamin w miarę dobrze – dodaje inna.

Okazuje się, że rodzice przeżywali przygotowania do egzaminu w stopniu nie mniejszym niż ich pociechy. Nauczycielka ze Szkoła Podstawowej nr 35, Anna Wewiór-Wiśniewska opowiedziała, jak wyglądały one z perspektywy rodzica.

– W domu bywały różne sytuacje – nie zawsze pozytywne. Myślę, że jako rodzice przeżywaliśmy to bardziej niż dzieci, bo mamy większą świadomość problemu. Chcemy, żeby wypadły jak najlepiej, bo wiemy, ile pracy w to włożyły i wiemy, jak takie stresujące sytuacje mogą wpływać na ich młode organizmy.

Pierwsza część egzaminu sprawdzała wiedzę z zakresu języka polskiego. Kilkoro z uczniów opowiedziało nam o swoich odczuciach tuż po jej napisaniu.

– Myślałam, że będzie łatwiejszy. Pojawiła się lektura, której się nie spodziewałam – „Quo vadis” – a myślałam, że będzie coś prostszego. Mam jednak nadzieję, że poszło mi dobrze – mówi jedna z uczennic. – Myślę, że poszło dobrze. Najbardziej obawiam się tego, że mogło mi gorzej pójść przy wypracowaniu i że mogą się do niego przyczepić, ale ogółem sądzę, że nie było źle – dodaje uczeń. – Wydaje mi się, że poszło mi bardzo dobrze. Z łatwością rozwiązywałam zadania otwarte, z kolei zadania zamknięte były o tyle cięższe, że nie do końca zrozumiałe – stwierdza inna uczennica. – W zasadzie spodziewałem się, że będzie coś innego niż „Quo vadis”, np. „Balladyna”, szczególnie, że dużo mówiło się o tym, że ma się pojawić na egzaminie. Mimo wszystko myślę, że jakoś dałem radę – podsumowuje uczeń.

Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się dzisiaj i będzie trwał aż do czwartku 18 czerwca. Weźmie w nim udział około 347 700 uczniów z ok. 12 400 tys. szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 043 000 arkuszach egzaminacyjnych. Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty CKE we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 137 różnego rodzaju arkuszy. Wyniki egzaminu znane będą 31 lipca. Wszystkim uczniom życzymy jak najlepszych wyników!

MSI