Finał Regionalnych Spotkań Recytatorskich „Wrażliwość na Słowa”

18 maja o godz. 15.30 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie rozpoczęła się uroczystość finałowa Regionalnych Spotkań Recytatorskich „Wrażliwość na Słowa”.  W programie uroczystości odbyło się wręczenie nagród, prezentacja laureatów oraz występy uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych.

– W finale wzięło udział 48 uczestników w czterech kategoriach, jury nagrodziło 16 osób. Spośród nich 6 będzie reprezentować region częstochowski w konkursach ogólnopolskich i jesteśmy przekonani, że przywiozą nam nagrody. To zdolna młodzież, która potrafi współpracować zarówno z rodzicami, jak i nauczycielami. Dziś oglądamy tego efekty – cieszy się Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury.

– Poziom był bardzo wysoki, ale w wyborze laureatów byliśmy zgodni. Dzieci i młodzież mają talent do recytacji, ale i prace malarskie nadesłane na konkurs okazały się bardzo kreatywne. Mieliśmy trudne zadanie, ale poradziliśmy sobie z nim – tłumaczy Joanna Szymańska, poetka, pisarka dla dzieci, członkini jury.

W pierwszej grupie wiekowej (uczniowie klas I-III SP), w kategorii recytacji laureaci to:
Aleksander Wąsowicz, SP 48 Częstochowa, I nagroda ex aequo oraz promocja do udziału w XXVII Ogólnopolskim Małym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się w dniach 26-28 maja w Starachowicach.
Filip Pompka, SP Pradła, I nagroda ex aequo oraz promocja do udziału w XXVII Ogólnopolskim Małym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się w dniach 26-28 maja w Starachowicach.
Jagoda Biała, SP Włodowice, II nagroda
Karolina Walencka SP Brzyszów, III nagroda
Kamila Jagusiak SP 34 Częstochowa, wyróżnienie.

W drugiej grupie wiekowej uczniowie klas IV- VI w kategorii recytacji laureaci to:
Jakub Grabowski, Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 Popów, I nagroda oraz promocja do udziału w XXVII Ogólnopolskim Małym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się w dniach 26-28 maja w Starachowicach.
Jakub Wójcik, SP im. G. Morcinka Poczesna II nagroda oraz promocja do udziału w XXVII Ogólnopolskim Małym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się w dniach 26-28 maja w Starachowicach.
Julia Pilśniak, Zespół Szkół Starokrzepice III nagroda
Oliwier Ochman, Publiczna SP Zborowskie, wyróżnienie.

W trzeciej grupie wiekowej (uczniowie gimnazjów) w kategorii recytacji laureatami zostali:
Beata Kołodziejczyk, Publiczne SPSK im. Św. Józefa w Częstochowie. I nagroda ex aequo oraz promocja do udziału w XI Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Przebudzeni do życia, który odbędzie się w dniach 26-28 maja w Bielsku Białej.
Wiktoria Nocoń, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Kochanowskiego Aleksandria, I nagroda ex aequo oraz promocja do udziału w XI Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Przebudzeni do życia, który odbędzie się w dniach 26-28 maja w Bielsku Białej.
Ernest Caban, Publiczne Gimnazjum SPSK im. Św. Józefa w Częstochowie, II nagroda.
Maja Soja, Gimnazjum nr 1 Lubliniec, III nagroda.

W trzeciej grupie wiekowej (uczniowie gimnazjów) w kategorii „Wywiedzione ze słowa” laureaci to:
Kornelia Turek, Publiczne Gimnazjum SPSK Częstochowa, I nagroda
Emilia Jaworska, Klub Jednostki Wojskowej Komandosów Lubliniec II nagroda
Aleksandra Serafin, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II Lubliniec, wyróżnienie.

Dla Wiktorii Nocoń nagroda i nominacja do dalszego etapu jest dużym zaskoczeniem. – Odkąd pamiętam brałam udział w konkursach recytatorskich, ale nigdy nie udało mi się dojść aż tak daleko. Jestem bardzo szczęśliwa, ale i zdziwiona, że mi się udało, bo się tego nie spodziewałam – nie kryła wzruszenia laureatka.

Konkurs Regionalnych Spotkań Recytatorskich przebiegający pod hasłem „Wrażliwość na Słowa” w tym roku został zorganizowany po raz 29.