Pochodnia 15

Chór „Pochodnia” ma 85 lat. Częstochowski chór, a dokładniej mówiąc Stowarzyszenie Śpiewacze „Pochodnia” przy Rzemiośle Częstochowskim, obchodziło swój okrągły jubileusz powstania w piątek 20 listopada. Podczas gali w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Łukasińskiego chór otrzymał medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, najwyższe odznaczenie w dziedzinie kultury.

– Dwa razy w tygodniu spotykamy się, dajemy wiele koncertów w mieście, wyjeżdżamy na koncerty zagraniczne. I to jest nasz główny cel – śpiewamy, bo kto śpiewa, dwa razy się modli. Wiem z opowieści, wiem z kronik, że spotkało się kilku zapaleńców muzyki, którzy założyli ten chór. A w ostatnich latach, ja śpiewam ponad 30 lat, uważam, że były wzloty i upadki: chór liczył 40 osób, były czasy, że liczył około 15. W chwili obecnej wchodzimy znów na prostą, która powinna iść coraz wyżej w ilości i jakości naszych wykonań – mówi Marek Wojtal, prezes chóru „Pochodnia”.

W skład Stowarzyszenia Śpiewaczego „Pochodnia” wchodzi ponad 20 osób podzielonych na cztery grupy: tenor I i II, baryton i bas.

– Większość życia śpiewam w różnych chórach, do “Pochodni” trafiłem 5 lat temu. W przypadku jubileuszu wszyscy czujemy się wyróżnieni tym, że możemy uczestniczyć w takim wielkim święcie. To specyficzna rzecz, bo to męski chór, same chłopy. Do tej pory brałem udział w chórach mieszanych, też było fajnie, ale z chłopakami jest przednia zabawa – śmieje się Janusz Posturzyński, bas w chórze “Pochodnia”.

Wśród gości gali 85-lecia chóru „Pochodnia” był również ks. abp Stanisław Nowak.

– Wiemy, że to jest chór na wysokim poziomie. I na pewno z radością słucha się pieśni, które są w ich wykonaniu. To już duży jubileusz, życzymy im, żeby doszli nie tylko do stulecia, ale i do jeszcze większych jubileuszy – mówi ks. abp Stanisław Nowak.

Chór męski „Pochodnia” powstał w 1930 roku, jego pierwszym sukcesem było I miejsce na Święcie Pieśni w Gdyni. Nie zaprzestał on działalności nawet podczas drugiej wojny światowej, choć musiał ją ograniczyć, a część chórzystów trafiła do obozów zagłady lub oddziałów partyzanckich. W 2010 roku 6 chórzystów otrzymało medale „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Paweł Kmiecik

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content