„Hej, kolęda, kolęda!” w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie

W niedzielę, 27 stycznia, ostatnią w okresie śpiewania kolęd, w kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie klerycy, księża-absolwenci oraz schola częstochowskiego Niższego Seminarium Duchownego wystąpili z dorocznym koncertem kolęd i pastorałek.

Chórzystów przygotował wykładowca muzyki kościelnej w częstochowskich seminariach ks. Marek Cisowski. Jak przyznał, z powodu malejącej liczby kleryków organizacja koncertu od strony muzycznej nie jest łatwym zadaniem. – Na pewno stanowi to coraz większe wyzwanie, ale mamy jeszcze na tyle sprawnych śpiewaków, że dobrze sobie z tym radzą. Pomagają nam również chętnie księża-absolwenci.

W repertuarze tegorocznego koncertu znalazły się polskie kolędy i pastorałki. – Są radosnym, pasterskim śpiewem. Zawsze wprowadzają ciepło i radość. Wydaje mi się, że ci, którzy przychodzą na koncert, chcą przede wszystkim zaśpiewać Panu Jezusowi – dodał ks. Marek Cisowski.

Zgodnie z tradycją chórzyści rozpoczęli koncert od wykonania kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Następnie licznie zebranych gości powitał i w klimat koncertu wprowadził wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Adam Fogelman. – Święta Bożego Narodzenia mają swój szczególny klimat, który zawdzięczają m.in. śpiewowi kolęd i pastorałek. Te pieśni rzeczywiście tworzą niesamowity, rodzinny klimat miłości i ciepła. Kolędy niosą wielką teologiczną prawdę o tym, że przychodzi do nas Bóg. Śpiewamy również pastorałki, które w bardzo prosty sposób chcą nam przekazać, że Bóg jest Emmanuelem – Bogiem z nami.

Ks. dr Adam Fogelman powiedział również, że dzięki koncertowi możemy niejako zatrzymać czas ciepła Bożego Narodzenia. – Czas płynie nieubłaganie, co pokazuje kalendarz, ale dzięki ks. Markowi Cisowskiemu, chórowi Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej, dzięki pomocy uczniów Niższego Seminarium Duchownego oraz księży-absolwentów, którzy jako klerycy śpiewali w seminaryjnym chórze, możemy ten czas na chwilę zatrzymać, przedłużyć. Zapraszam serdecznie do udziału w tej wielkiej uczcie śpiewu kolęd i pastorałek – zakończył ks. Fogelman.

Chórzyści wykonali znane kolędy m.in. „Dzisiaj w Betlejem” i „Gdy się Chrystus rodzi”. W repertuarze nie zabrakło również pastorałek. Schola Niższego Seminarium Duchownego zaśpiewała m.in. pastorałkę „Witaj, Panie nad Pany”. Klerycy Kamil Cudak i Szymon Całus zaśpiewali w duecie pastorałkę „Do nóg Twoich”. Były także występy solowe. Kl. Karol Latos wykonał kolędę „Mizerna cicha”, a ks. Piotr Klekociński pastorałkę „Ucichłeś, Jezuleńku”.

POSŁUCHAJ FRAGMENTÓW KONCERTU

Maciej Orman