II Powiatowy Konkurs Wiedzy i Umiejętności „Jestem bezpieczny”

W Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Mstowie odbyła się dzisiaj druga już edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy i Umiejętności „Jestem bezpieczny”.

Jego celem jest propagowanie działań z zakresu rozpoznawania sytuacji zagrażających życiu i bezpieczeństwu ludzi oraz prawidłowego reagowania na nie. Dzięki niemu dzieci poszerzają swoją wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Miał im w tym pomóc pokaz akcji ratowniczej z udziałem służb. Mówi pomysłodawca przedsięwzięcia Waldemar Kieca:

Każde dziecko powinno wiedzieć, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Uwrażliwiamy dzieci na to, jak mają się zachować, jak identyfikować zagrożenia i jak im się przeciwstawiać. Z roku na rok jest coraz więcej chętnych, coraz więcej szkół zgłasza się do konkursu. Jest on o tyle ciekawy, że oprócz sprawdzenia wiedzy uczestników, przygotowaliśmy dla nich ciekawy pokaz. Dzieci będą miały możliwość zapoznania się z pracą policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.

O tym, że ta idea jest niezwykle ważna oraz że jest długofalowym projektem, opowiada Aleksandra Krawczyk z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie:

Zauważyłam, że jeśli od najmłodszych lat pracuje się z dziećmi, wykształca się w nich pewne nawyki, dzieci świetnie się potem orientują, potrafią udzielać pierwszej pomocy, nie boją się wezwać pogotowia ratunkowego, wiedzą co mają po kolei zrobić. Do wykształcenia tego nawyku nie wystarczą jednorazowe zajęcia, potrzebna jest później współpraca z nauczycielami, rodzicami. Jeśli to będzie się odbywało sukcesywnie w szkole i w przedszkolu to dzieci będą sobie z tym świetnie radzić. Dlatego idea takiego konkursu jest bardzo ważna, trzeba pokazać, że warto udzielać pierwszej pomocy i że warto, jest wiedzieć jak się zachować w sytuacjach szczególnych — podkreśla Aleksandra Krawczyk.

Jedną ze służb, która włączyła się w akcję promowania świadomości dotyczącej bezpieczeństwa, jest Komenda Miejska Policji w Częstochowie. Mówi rzecznik prasowy Sabina Chyra-Giereś:

Bardzo chętnie policja włącza się we wszelkie inicjatywy, które mają na celu podniesienie świadomości, nauczenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, które w przyszłości zaprocentują tym, że młodzież i osoby dorosłe będą przestrzegały przepisów ruchu drogowego — mówi Sabina Chyra-Giereś.

O chęci przystąpienia uczniów do konkursu mówi jeden z pedagogów Radosław Tomzik ze Szkoły Podstawowej w Lgoczance:

Uczniowie chcieli wziąć udział w konkursie, w tamtym roku startowali w nim po raz pierwszy i im się spodobało, dlatego w tym roku przyjechaliśmy ponownie. Celem przygotowania do konkursu musieli zostać po zajęciach, poćwiczyć i znaleźć pewne dodatkowe rzeczy, przygotować się do testów.

II Powiatowy Konkurs Wiedzy i Umiejętności „Jestem bezpieczny” już po raz kolejny został objęty honorowym patronatem poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej, a patronat medialny objęło Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl.

AK