IX Wystawa Grzybów „Bezpieczne Grzybobranie 2015”

DSCF7825

W dniach 7-8 października w Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Częstochowie odbywa się dziewiąta edycja wystawy pod hasłem „Bezpieczne grzybobranie”. Na wystawie znajdują się prawdziwe grzyby jadalne jak i trujące, zebrane na terenie powiatu częstochowskiego. Celem przewodnim imprezy jest szerzenie wiedzy na temat grzybów zarówno wśród ich najmłodszych jak i starszych miłośników, ponieważ w przypadku smakoszy grzybowych potraw, niewiedza może okazać się tragiczna w skutkach. A jakie rodzaje grzybów można spotkać na terenie powiatu częstochowskiego? – Jeżeli chodzi o grzyby jadalne to w pod częstochowskich lasach najczęściej występują podgrzybki, borowiki, koźlarze, pieprzyki jadalne potocznie zwane kurkami oraz choćby czubajki-kanie. Niestety występuje również dużo rodzajów muchomorów: czerwony, cytrynowy i plamisty natomiast rzadko spotykany jest muchomor sromotnikowy. Nie udało nam się go znaleźć na potrzeby wystawy w tym jak i w roku ubiegłym. W okresie wiosennym mogą jednak pojawić się jego białe odmiany – wiosenny i jadowity, które często mylone są z pieczarką polową i czubajką kanią, a samego muchomora sromotnikowego często myli się również z czubajką- kanią- wyjaśnia Daria Szumilas-Syposz grzyboznawca częstochowskiego Sanepidu.

Jeżeli ktoś nie jest pewny czy grzyby, które udało mu się zebrać są jadalne, zawsze może skonsultować się ze specjalistami i zgłosić się do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Częstochowie, gdzie do dyspozycji miłośników grzybobrania jest dwoje grzyboznawców.

Wystawę w ciągu zaledwie dwóch dni odwiedza co roku kilkaset osób, najczęściej są to zorganizowane grupy z przedszkoli i szkół podstawowych. Dla zwiedzających przygotowano również prezentację multimedialną dotyczącą właściwości poszczególnych rodzajów grzybów oraz możliwość zobaczenia ich zarodników pod mikroskopem.

Paweł Bielaś

Skip to content