Jak prawidłowo dbać o naszego kota?

Fot. Radio Fiat

„Kochaj mnie, karm i nie opuszczaj”. To słowa jednego z najbardziej znanych kotów na świecie – Garfielda. Mimo, że Garfield jest postacią fikcyjną, to w jego słowach jest ziarno prawdy. O kota faktycznie należy dobrze zadbać. Inspektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie Marta Pasieka wyjaśnia, jak prawidłowo to robić:

Przede wszystkim musimy go otoczyć ogromną miłością, a co za tym idzie, brać odpowiedzialność za zwierzaka jakiego w domu posiadamy. Jeżeli chodzi o koty to sterylizacja i kastracja to wymóg numer 1 w dzisiejszych czasach. Do tej pory jest z tym problem i widzimy to po ilości kotów w schronisku, że w świadomości ludzi nie do końca zakorzeniła się ta idea. Ważne są także szczepienia, dbanie o ogólny stan zdrowia i częste odwiedzanie weterynarza.

Kota może adoptować każdy, jednak trzeba liczyć się z odpowiedzialnością. Marta Pasieka mówi również o sytuacji kotów w schronisku:

Na chwilę obecną w schronisku przebywa ok 60-70 kotów. Trafiają do schroniska tak naprawdę codziennie, głównie na zgłoszenia mieszkańców.

Ciekawostką jest, że koty żyją wśród ludzi już od prawie 6 tys. lat. Wskazują na to ich szczątki znalezione na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pochodzące z okresu neolitu. Znajdowały się one w jaskiniach co sugeruje, że koty już od dawna przebywały w bliskości ludzi.

Czy to kot czy pies, o każde zwierzątko trzeba się troszczyć. Tak naprawdę od nas zależy czy pupil będzie się czuł bezpiecznie i szczęśliwie. Okażmy im trochę czułości, żeby one mogły odwdzięczyć się tym samym.

WB