Jak radzić sobie z upałem?

 

Upały mocno dają się nam we znaki. W tym tygodniu słupek rtęci znów ma przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Jak powinniśmy się chronić w takie dni? Należy unikać spacerów w godzinach, gdy nasłonecznienie jest największe, czyli między godz. 11 a 17. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych, a w szczególności osób starszych. Jeśli już musimy wyjść z domu, to koniecznie należy zastosować kremy z filtrem. Ważne jest też dobre nawodnienie. Wybierając się na spacer, rodzice powinni przygotować dla malucha minimum dwie butelki 250-mililitrowe z wodą. Dorośli powinni pić od 2 do 4 litrów wody w ciągu dnia.

Warto zastosować dietę lekkostrawną, bogatą w warzywa i owoce, bo one też zawierają wodę. Unikajmy tłustego mleka, ponieważ ma ono duże stężenie elektrolitów. Lepiej zjeść jogurt czy twarożek. Wychodząc z domu trzeba zadbać też o nakrycie głowy. Czapki i kapelusze w przypadku dzieci i seniorów są bardzo wskazane. Ubierajmy też białe stroje. Ten kolor dobrze odbija światło.

Według prognoz temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza towarzyszyć nam będzie do końca tygodnia. Generalnie pierwsza połowa sierpnia powinna być z przewagą gorących mas powietrza, ale przy tym będą się też pojawiać groźne burze.

PNP

Tagged with