Już po wyborach. Jakie wyniki w regionie częstochowskim?

I tura wyborów prezydenckich za nami. W niedzielę 28 czerwca tuż po godz. 21.00 do wiadomości publicznej zostały podane pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Wynika z nich, że w głosowaniu zwyciężył obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda, który zdobył 41,8% głosów. Jak natomiast sytuacja wygląda w regionie częstochowskim?

Na to pytanie odpowiada dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie Tomasz Doruchowski, który podaje szczegółowe dane na temat tego, ile głosów w naszym regionie zdobyli poszczególni kandydaci.

– Liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania, wynosi 297 249. Kart ważnych było 299 865, a głosów ważnych, oddanych łącznie na wszystkich kandydatów na obszarze naszej działalności – 298 970. Najwyższe wyniki zdobyli: Andrzej Duda – 134 581, Rafał Trzaskowski – 86 185, Szymon Hołownia – 43 517, Krzysztof Bosak – 18 592, Władysław Kosiniak-Kamysz – 7349 i Robert Biedroń – 6444. Pozostali kandydaci nie przekroczyli nawet 1000 głosów. Wśród tych osób najwięcej głosów zdobył Stanisław Żółtek – 700 – wymienia dyrektor Doruchowski.

Takie wyniki głosowania oznaczają, że konieczna będzie II-ga tura wyborów. Dyrektor Doruchowski wyjaśnia, w jaki sposób w tej sytuacji będzie można oddać głos, szczególnie, że odbędzie się ona w okresie wakacyjnym.

– Wszystko wskazuje na to, że ta II tura się odbędzie. Osoby, które chcą głosować poza swoim stałym miejscem zamieszkania, mogą dopisać się do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Muszą one oczywiście pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności w urzędzie, na obszarze którego będą przebywać w dniu wyborów – zaznacza dyrektor Doruchowski. – Jednak najłatwiejszą i najbezpieczniejszą formą jest pobranie w swoim obwodzie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dzięki temu wnioskowi możemy zagłosować skąd chcemy, w dowolnym miejscu na terenie całego kraju.

Ważna informacja dla osób, które zdecydowały się na taki sposób głosowania podczas I tury: w II turze będą mogły oddać swój głos jedynie poprzez głosowanie korespondencyjne.

Według najnowszych sondaży Andrzej Duda uzyskał 43,67%. głosów, Rafał Trzaskowski – 30,34%,a Szymon Hołownia – 13,85%. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała ponadto informację, że według danych z 99,78% komisji wyborczych frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 64,4%. II tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

MSI