Koronawirus – możemy być spokojni?

Koronawirus z Wuhan niepokoi coraz więcej osób. Na razie sytuacja w Polsce jest spokojna, jednak należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Mycie rąk to podstawa.

Obecnie epidemia szerzy się w Chinach, a w Polsce nie stwierdzono przypadków zachorowań. Należy jednak pamiętać, że wirus roznoszony jest drogą kropelkową, a zakazić można się przez bliski kontakt z nosicielem. Na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie wyczytać można, że koronawirus podatny jest na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy więc pamiętać o częstym myciu rąk. Jak mówi Edyta Kapelka, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej – bać się nie powinniśmy, jednak o zdrowie należy dbać zawsze, szczególnie w okresie tzw. grypowym.

– Tego wirusa w Polsce nie ma i mamy nadzieję, że do nas nie dotrze. Pamiętajmy jednak, że przed każdym wirusem zabezpieczamy się tak samo. Przede wszystkim musimy dbać o higienę rąk – mycie mydłem i ciepłą wodą. Zawsze o tym przypominamy. Ponadto, jeśli chodzi o profilaktykę grypową, przestrzegajmy zasad higieny żywności. Jeść przede wszystkim z pewnych źródeł. Pamiętajmy również, że jeśli jesteśmy już chorzy, to powinniśmy unikać miejsc publicznych, aby nie zarażać innych.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby podróżujące z obszarów wysokiego ryzyka. Okres wylęgania się wirusa może trwać do 14 dni. W tym czasie obserwacja swojego stanu zdrowia jest konieczna. Symptomy to gorączka powyżej 38°C, kaszel i duszność. Każdy, kto je zaobserwuje, powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

ABK