Fot. zsm.czest.pl

Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie zmaga się z koronawirusem. Na początku października COVID-19 zakaziło się kilka osób z personelu medycznego. Z uwagi na fakt, że byli to pracownicy bloku operacyjnego, wstrzymano przyjęcia na chirurgię ogólną, urazową i urologię. Obecnie sytuacja placówki medycznej nie wygląda lepiej.

Dodatkowo wśród pacjentów pojawiła się niechęć do badań, co może znacząco wpłynąć na wykrywalność wielu chorób. Koronawirus spowoduje większe szkody, jeśli diagnostyka przestanie funkcjonować – apelowali lekarze podczas konferencji w częstochowskim szpitalu onkologicznym przy ul. Warszawskiej, która odbyła się w ramach Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. O istocie badania mówił też dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego, Wojciech Konieczny, który podsumował również kilka miesięcy funkcjonowania placówki od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z epidemią.

– W pierwszych miesiącach ograniczył swoje funkcjonowanie również dlatego, że pacjenci się nie zgłaszali. Później było kilka miesięcy względnego spokoju i nadrabiania zaległości w stosunku do planowych zabiegów i przyjęć. Teraz sytuacja znowu nie jest dobra, ponieważ zakazili się pracownicy szpitala. Mamy środki ochronne i możemy przyjmować pacjentów, jednak mamy takie oddziały, w których jest za mało personelu i musimy wstrzymywać przyjęcia.

Dyrektor dodaje, że pracownicy szpitala wirusem zakazili się poza miejscem pracy. Niepokoi również fakt, że pracę części oddziałów paraliżuje zbyt duża ilość leżących pacjentów ze stwierdzonym COVID-19, którzy powinni znajdować się w szpitalach dedykowanych.

– W tej chwili chorych oraz przebywających na kwarantannie jest ponad 70 osób. W niektórych oddziałach sytuacja się poprawia, a w niektórych niestety pogarsza. Bardzo trudna sytuacja jest na oddziale geriatrii, gdzie od prawie 2 tyg. nie możemy przekazać pacjentów do innych oddziałów zakaźnych. Musimy leczyć ich na oddziale.

Przypominamy, że w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mickiewicza jest możliwość wykonania testu drive-thru.

Pisaliśmy o tym tutaj.

ABK

Skip to content