Krajowa Wystawa Rolnicza oraz Dni Europejskiej Kultury Ludowej zagościły w Częstochowie

DSCF4501

W Częstochowie trwają XXIII Krajowa Wystawa Rolnicza oraz XV Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Aleje Najświętszej Maryi Panny zamieniły się w wyjątkowe miejsce, w którym nie brakuje muzyki, pięknych strojów, produktów regionalnych, smakołyków, roślin, zwierząt czy maszyn rolniczych.
Dziś (6 września) o godzinie 15.00 na Placu Biegańskiego rozpoczęły się występy artystów. O tym, co już dzieje się w ramach imprezy, a także o tym, co jeszcze przed nami, mówi dyrektor Ośrodka Promocji Kultury w Częstochowie – Tadeusz Piersiak:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/09/piersiak-wstep-ww.mp3]

Wśród wielu stoisk każdy znajdzie coś dla siebie. Udając się do kramu oferującego miody, można długo zastanawiać się, który wybrać. O tym, jakie gatunki miodu można spotkać i które z nich cieszą się największym zainteresowaniem, mówi pan Arkadiusz:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/09/p.-arkadiusz-miod.mp3]

Gospodynie domu mogą zakupić niezwykle piękne, a jednocześnie praktyczne wyroby ceramiczne, produkowane ręcznie. O tym, jak wykonuje się takie naczynia, mówi Kazimierz Gorczyński:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/09/kazimierz-ceramika.mp3]

Na stoisku Zdzisława Węglewskiego można znaleźć jeże, lisy, koguty – cały zwierzyniec wykonany z bardzo prostych, naturalnych materiałów:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/09/zwierzatka-ze-slomy-zdzislaw.mp3]

Podobnie jest u Agnieszki Lesiak, która oferuje ozdoby wykonane z z suszonych roślin:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/09/pani-agnieszka-suszone-kwiaty.mp3]

Małgorzata Pyrzyna już w wieku piętnastu lat zrobiła pierwszy sweter. Udając się do jej kramu, można zobaczyć to, czym zajmuje się dziś:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/09/malgorzata-pyrzyna.mp3]

Głośno, gwarno, kolorowo, ale przede wszystkim regionalnie, a także swojsko – tak wygląda centrum Częstochowy. Wybierając się tam, można znaleźć wiele wyrobów z różnych zakątków naszego kraju. Wystawcy pozostaną w mieście do niedzielnego wieczoru.