Muzoteka otwarta

Fot. Radio Fiat

Kilkanaście tysięcy płyt winylowych oraz CD z różnymi gatunkami muzyki, dziesiątki książek, a także nuty na prawie każdy instrument muzyczny, znalazły nowy dom w budynku przy ul. Kościuszki 4. Muzyczna Biblioteka Publiczna w Częstochowie opuściła dawną siedzibę na Rakowie, rozpoczynając dziś (01.07) działalność jako „Muzoteka”.

Przez ponad 40 lat biblioteka muzyczna mieściła się przy Alei Niepodległości 41. Decyzję o zmianie siedziby podjęto w maju bieżącego roku. Jak tłumaczy Anna Rzyman, kierownik „Muzoteki”, filia na tym skorzysta. Do tej pory mieściła się przy estakadzie i korzystali z niej w większości jedynie mieszkańcy okolicznych dzielnic. Teraz muzyczne zasoby będzie można wypożyczyć w centrum Częstochowy.

– Stary oddział znajdował się na piętrze, co nie było wygodne przede wszystkim dla osób starszych i matek z dziećmi. Teraz jesteśmy w centrum miasta, gdzie znajdują się licea oraz szkoła muzyczna. W pobliżu jest również biblioteka główna. Nasz nowy lokal znajduje się na parterze, co jest sporym ułatwieniem.

Nowa lokalizacja ma ułatwić korzystanie ze zbiorów, jak i oferty kulturalno-edukacyjnej. „Muzoteka” proponuje częstochowianom m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży, jednak z powodu epidemii koronawirusa organizację zajęć chwilowo wstrzymano. Wypożyczać można za to książki i płyty winylowe z różnorodną muzyką, których na stanie jest aż kilkanaście tysięcy.

– W swoich zbiorach mamy nuty na poszczególne instrumenty np. gitarę, fortepian, perkusję, organy, akordeon, flet czy skrzypce. Oczywiście są też śpiewniki. Poza tym bardzo duży zbiór płyt winylowych. Wiele wydań mamy w kilku egzemplarzach. To muzyka, ale także nagrane bajki dla dzieci oraz wiersze. Mamy też płyty CD, choć to mniejsza kolekcja, zbierana od lat 90. XX wieku. To ok 3 tys. płyt. Wybór jest naprawdę bardzo duży. Dostępne są też książki o tematyce muzycznej, zaczynając od podręczników, a kończąc na biografiach współczesnych zespołów.

Nowa siedziba „Muzoteki”, czyli dawnej Muzycznej Biblioteki Publicznej w Częstochowie znajduje się w lokalu przy ul. Kościuszki 4. Pracownicy zapraszają do korzystania ze zbiorów w poniedziałki w godz. od 12 do 15, a także od wtorku do piątku w godz. od 10 do 17.

ABK