O Hetmance Jasnogórskiej

Konferencja naukowa „Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości” odbywać się będzie w dniach 6-8 grudnia br w gmachu Uniwersytetu im. Jana Długosza i na Jasnej Górze.

Tematem obrad będą problemy związane z duchową obecnością Maryi we wszelkich działaniach, mających na celu zachowanie polskiej tożsamości narodowej.

Nasza konferencja organizowana jest z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej oryginalność polega na tym, że tematem naszych obrad uczyniliśmy rolę Klasztoru Jasnogórskiego dla tożsamości Polaków i rolę Matki Boskiej Częstochowskiej, jako patronki dla wszystkich dążeń do odzyskania niezależnego państwa. Główną bohaterką konferencji jest Maryja i będziemy mówić o motywach Maryjnych w literaturze. Wśród prelegentów będą przedstawiciele z Czech, Ukrainy, czy Szwajcarii. Obrady będą toczyć się na Jasnej Górze i w naszym budynku na ul. Zbierskiego – mów prof. UJD, Agnieszka Czajkowska.

Konferencji towarzyszyć będą wydarzenia artystyczne: okolicznościowa wystawa ze zbiorów Klasztoru Jasnogórskiego, prezentująca artefakty związane z dążeniem do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz koncert symfoniczny, podczas którego zaprezentuje się wybitny pianista, Rafał Blechacz.

Zwieńczeniem obrad będzie uczestnictwo w święcie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w uroczystej sumie, hołdzie z kwiatów przed figurą Niepokalanej, koncercie z cyklu Jasnogórskich wieczorów adwentowych oraz z Apelu Jasnogórskim.

KF