Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Fot. Radio Fiat

W alei Henryka Sienkiewicza pod Jasną Górą odbyły się dzisiaj (1 sierpnia) częstochowskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na Grobie Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie odbyło się w skromniejszej formie niż zwykle.

 W wydarzeniu w al. Henryka Sienkiewicza uczestniczyli m.in. harcerze z Hufca ZHP w Częstochowie, którzy mówią o tym, jakie znaczenie ma dla nich Powstanie Warszawskie:

– Powstanie Warszawskie ma dla mnie ogromne znaczenie. Jest to symbol walki o wolną Polskę, dlatego spotykamy się dzisiaj na obchodach rocznicy, żeby pamiętać o ludziach, którzy walczyli za naszą ojczyznę i żeby pamięć o nich nie zaginęła.

– Powstanie Warszawskie ma dla nas duże znaczenie, jako dla harcerzy. Ci ludzie dawali nam wzorzec tego, jak powinniśmy żyć i dbać o naszą Ojczyznę.

Powstanie Warszawskie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. 63-dniowy okres walk zakończył się niestety klęską powstańców. W powstaniu zginęło łącznie ok. 150-200 tys. ofiar, z czego większość stanowiła ludność cywilna.

O godz. 17, w celu upamiętnienia godziny „W”, został przeprowadzony krajowy test sprawności syren alarmowych.

WB