Olimpiada „Razem”

Od dzisiaj, 13 września, na stadionie MOSIR mieszczącym się przy ul. Dąbrowskiego 58/64 w Częstochowie rozpoczęła się już XVII edycja Olimpiady „Razem” dla niepełnosprawnych. Organizatorem wydarzenia jest LKS – Gol-Start.

Podczas Olimpiady głos zabrał organizator Robert Nowakowski – prezes Ludowego Klubu Sportowego Gol-Start w Częstochowie:

Olimpiada jest już rozgrywana po raz szesnasty w naszym mieście. Dzisiaj jest chyba rekordowa ilość placówek, ponieważ 27 jest zgłoszonych. Jest ponad 500 zawodników – to bardzo imponująca liczba. Cel, który przewodzi w tej imprezie to przede wszystkim integracyja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Cieszy mnie to, że z roku na rok jest coraz więcej dzieciaków z przedszkoli integracyjnych, przedszkoli pełnosprawnych, gdzie dzieciaki pełnosprawne mogą obcować z niepełnosprawnością i uczyć się tego, że możemy wspólnie funkcjonować w naszym życiu i nie być sobie obojętnym.

Podczas mitingu lekkoatletycznego rozgrywane są różne konkurencje, m. in. bieg na wózkach, biegi slalomem, czy tor przeszkód. Udział w olimpiadzie biorą osoby niepełnosprawne, jak i pełnosprawne z rożnych szkół w Częstochowie i okolic, wyjaśnia Katarzyna Pawłowska – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie:

Spotykają się tutaj dzieci ze szkół częstochowskich i okolic Częstochowy. Jest możliwość uczestnictwa w zawodach sportowych, do których dzieci przygotowują się w ciągu roku szkolnego. Mają też możliwość zintegrowania się z kolegami, z koleżankami z innych placówek. Jest to dla nich duże wydarzenie, ponieważ podczas zajęć mogą ćwiczyć i wiedzą po co ćwiczą. Dostają medale, dyplomy, czują się wyróżnione i nagrodzone za prace całoroczną. Myślę, że nawet my, osoby pełnosprawne możemy uczyć się od nich radości i przeżywania takich imprez, radości uczestniczenia w tych wszystkich w konkurencjach.

Impreza zakończy się 15 września. Olimpiada „Razem” to cykliczna impreza, która ma na celu integrację społeczeństwa oraz promowanie aktywnego trybu życia i uprawiania sportu wśród osób niepełnosprawnych.

MG
Fot.: BNO