Otwarcie nowej siedziby Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

JSM (18)

Jasnogórska Szkoła Muzyczna ma nową siedzibę – dziś (wtorek 1 marca) odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia nowego budynku szkoły założonej i prowadzonej przez Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Zarówno muzyka, jak i słowo oraz wszelkiego rodzaju twórczość, pokazują jak wspaniały jest człowiek, który wychodzi z ręki Boga. Wyrażamy tutaj miłość do Ojczyzny, która nas rodzi i daje talenty i charyzmaty. To wszystko musi być razem połączone, bo wtedy dopiero jest prawdziwa harmonia i muzyki i ludzkiego życia – mówił ks. abp Wacław Depo.

Po Eucharystii na Jasnej Górze uczestnicy uroczystości przeszli do nowego budynku szkoły przy Alei Jana Pawła II 126/130, gdzie dokonano przecięcia wstęgi i poświęcenia placówki oraz jej poszczególnych pomieszczeń.

– Dzisiejsze otwarcie Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej ma bardzo duże znaczenie dla Częstochowy, środowiska częstochowskiego. Uważam, że będzie dobrze służyło Częstochowie, naszemu województwu i Polsce. Talenty muzyczne będą się w tej szkole pięknie rozwijać – mówił Mariusz Trepka, wicewojewoda śląski.

Po części oficjalnej rozpoczął się koncert z udziałem podopiecznych Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej i jej zaprzyjaźnionych artystów, który rozpoczął się od wspólnego odśpiewania Hymnu Polski.

– Dziękuję Wam za to, że z takim zaangażowaniem i cierpliwością uczestniczycie w tych wszystkich uroczystościach. Na szczegółowe podziękowania poszczególnym osobom przyjdzie jeszcze czas. Trudno mi mówić, bo jestem wzruszona tym, że doczekaliśmy tego momentu. Państwu, drodzy rodzice, i państwu, drodzy nauczyciele, należą się szczególne wyrazy uznania i podziękowania – mówiła w przemowie do uczestników wydarzenia Jolanta Sosińska, dyrektor szkoły.

Organem prowadzącym Jasnogórską Szkołę Muzyczną jest Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna, które założyło i prowadzi placówkę.

– Dokładnie dzisiaj mija 5 lat, od kiedy dostaliśmy zgodę ministra na otwarcie szkoły. To jest już nasza trzecia lokalizacja, mamy nadzieję, że jest to już lokalizacja docelowa. Jesteśmy teraz w pięknym budynku, w budynku, który daje ogromne perspektywy rozwoju, który pozwala nam spokojnie patrzeć w przyszłość. Przeszliśmy z budynku, w którym wynajmowaliśmy jedno piętro do budynku, w którym mamy 3 piętra – mamy o wiele więcej przestrzeni do tego, żeby dzieci mogły się uczyć w godziwych warunkach – mówi Jarosław Jasiura, prezes Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna.

Nowa siedziba Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej mieści się w budynku byłego Centrum Języków Europejskich Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Częstochowie. Centrum zostało zlikwidowane na mocy uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego z lutego 2014 roku. Rozwiązanych zostało wówczas 5 takich placówek w całym województwie.

Paweł Kmiecik