Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Nordic Walking

Miłośnicy spaceru nordyckiego, dyscypliny znanej raczej pod swoją angielską nazwą „nordic walking”, spotkali się już po raz czwarty na Otwartych Mistrzostwach Częstochowy. W niedzielę 10 czerwca Promenada im. Czesława Niemena była jednym wielkim gąszczem kijków.

Dyrektorem zawodów był Michał Zarębski z Fundacji „Jest Lepiej”:

– Mamy trzy dystanse: 300 m dla dzieci, trasę rekreacyjną o dł. 5 km i trasę profesjonalną – 10 km. Nagrody przyznajemy uczestnikom mistrzostw rywalizującym na trasie profesjonalnej. Trasa nie jest łatwa. Mamy tutaj dosyć wysoką górkę. Zawodnicy startujący na dystansie 5 km muszą ją pokonać aż cztery razy. Piękne jest to, że na mistrzostwa przyjechały osoby z Warszawy, z Łodzi, z Tarnowa, z Lublińca i oczywiście częstochowianie. Nordic walking jest bardzo popularnym sportem. W Częstochowie prowadzimy dla chętnych zajęcia we wtorki, czwartki i soboty. Jest to przyjemna i niekontuzjogenna dyscyplina.

Przed startem rozmawialiśmy z Katarzyną, jedną z uczestniczek mistrzostw:

– W mistrzostwach startuję po raz pierwszy. Mam nadzieję, że jestem w dobrej formie. Trenuję codziennie, czasem przez godzinę, czasem przez dwie. Nordic walking to samo zdrowie.

Na starcie nie brakowało również dzieci. Eduardo bardzo liczył na dobry wynik:

– Długo przygotowywałem się do tych zawodów. To dla mnie bardzo wyczekiwany moment. Startuję tutaj po raz drugi. Dużo trenuję: jeżdżę na rowerze, biegam no i oczywiście chodzę z kijkami. Pokonam dystans 5 km. Chciałbym osiągnąć czas poniżej 55 min.

Nordic walking zaczęto uprawiać w Finlandii w latach 20. XX w. Początkowo pełnił on rolę całorocznego treningu dla narciarzy biegowych.

MO