Tradycyjnie w święto Ofiarowania Pańskiego na Jasną Górę przybyli polscy parlamentarzyści. Na 30. pielgrzymkę, dotarli do sanktuarium przedstawiciele różnych ugrupowań, aby wspólnie modlić się w intencji ojczyzny. 2 lutego w Kościele katolickim przeżywany jest też Dzień Życia Konsekrowanego.

O godz. 10.00 w Kaplicy Różańcowej odbyła się specjalna konferencja. Następnie politycy zgromadzili się na Eucharystii, którą sprawował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w Kaplicy Matki Bożej.

– Dzień Ofiarowania Pańskiego jest dniem, w którym przedłużamy świąteczną radość, zrodzoną w podziwie, że w planie Boga jego jednorodzony Syn stał się człowiekiem. Tylko człowiek jest godny podziwiania tej tajemnicy, zarówno wcielenia jak i narodzenia Jezusa Chrystusa z Maryi. Żeby ją przyjąć potrzebna jest jeszcze otwartość serca. To pozwoli zobaczyć, że Bóg włożył ciało człowieka w samo serce swojego życia. Tylko chrześcijaństwo odważyło się uwierzyć w tę tajemnicę, w Boga, który jest miłością – mówił homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Konferencja rozpoczęła się od modlitwy pod Epitafium Smoleńskim. Później na część wykładową do Kaplicy Różańcowej zaprosił wszystkich ks. Piotr Burgoński, duszpasterz parlamentarzystów. O godz. 11 wszyscy stawili się na Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie parlamentarzystów przywitał o. Jan Poteralski. Jak co roku na pielgrzymce liczną grupą stawili się politycy Prawa i Sprawiedliwości.

– Od wielu lat uczestniczę w pielgrzymce parlamentarzystów. Dla mnie Jasna Góra jest duchową stolicą Polski, miejscem ponad podziałami. Tutaj przychodzi się jak do matki, poprosić o siłę, wsparcie i mądrość. To niezwykły dzień refleksji i skupienia, w którym zawierzamy sprawy Polski i Europu Matce Bożej. Każdy z nas na pewno przynosi też swoje prywatne intencje rodzinne i zawodowe – mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się ponad podziałami i uczestniczą w niej członkowie wielu ugrupowań. Każdy z nich przynosi też swoje prywatne intencję.

– Każdy z nas przybywa tu indywidualnie i ma też swoje intencje, którymi często nie dzieli się z innymi. Myślę, że rzeczą o którą powinniśmy modlić się wszyscy jest to, aby w naszym kraju zawsze panowało sprawiedliwe prawo. Pochodzę z Częstochowy i wizyty na Jasnej Górze zawsze są dla mnie momentem refleksji i wspomnień – mówiła poseł Halina Rozpondek.

W drodze powrotnej polscy parlamentarzyści zatrzymują się zawsze w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej Patronki Parlamentarzystów Polskich.

Skip to content