Peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

W sobotę, 2 marca w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie rozpocznie się peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan.

Codziennie miliony chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i dyskryminacji, ale ten fakt jest rzadko zauważalny w naszym życiu. Najwyższy Rycerz Carl A. Anderson na łamach wrześniowego wydania miesięcznika „Columbia” poinformował, że „chrześcijanie są o krok od całkowitego zniknięcia z Bliskiego Wschodu. (…) Każdy chrześcijanin to członek Ciała Chrystusa. Żadnego chrześcijanina nie opuścił Pan. I żadnego chrześcijanina nie możemy opuścić my. Ich cierpienie trwa. A więc nasza praca również musi trwać”.

W 2000 r. św. Jan Paweł II tak mówił o chrześcijanach na Wschodzie: „Cenne dziedzictwo tych odważnych świadków zostało nam przekazane jako ojcowizna. (…) Niech pamięć o nich rośnie w siłę! Niech będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie, aby mogła z niej rozkwitnąć głęboka odnowa chrześcijaństwa!”

Dla uciskanych chrześcijan bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie okazywane ze strony współwyznawców z całego świata. Peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan jest więc okazją nie tylko do wsparcia modlitewnego, ale również zachętą do refleksji, czy i my bylibyśmy gotowi do dania świadectwa w różnych sytuacjach.

Ikonę, na zamówienie Rycerzy Kolumba, wykonał ikonograf Fabrizio Diomedi. Kilkadziesiąt kopii poświęcił melchicki arcybiskup Aleppo Jean Clement Jeanbart.

Peregrynacja potrwa trzy tygodnie w częstochowskich parafiach, przy których skupione są Rady Rycerzy Kolumba:

– w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: 2-9 marca,

– w parafii św. Wojciecha: 9-16 marca,

– w parafii NMP Częstochowskiej: 16-23 marca.

Plan peregrynacji w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Sikorskiego 85):

– sobota, 2 marca, 17.20 – uroczyste rozpoczęcie;

– poniedziałek, 4 marca, 17.20 – różaniec;

– czwartek, 7 marca, 18.00 – uroczysta Msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego;

– piątek, 8 marca, 17.30 – droga krzyżowa

Rycerze Kolumba gorąco zapraszają do wspólnej modlitwy za naszych cierpiących braci i siostry w Chrystusie.