Pierwszy autobus hybrydowy stanął na placu Biegańskiego

DSCF4846

Pierwszy autobus hybrydowy jest już w Częstochowie. Na placu Biegańskiego została dziś (30 sierpnia) zaprezentowana pierwsza z czterdziestu hybryd, które jeszcze w tym roku będą jeździć po naszym mieście.
Jest to najbardziej ekologiczny pojazd, gdyż jako jedyny w Europie spełnia normę ekologii Euro 6. – Autobus ten nie jest napędzany silnikiem diesla, który spala ropę naftową, ale posiada silnik spalinowy spalający gaz ziemny. Produktem spalania tego gazu ziemnego jest praktycznie tylko dwutlenek węgla, który ulatuje – przy czym w mniejszej ilości niż z silnika diesla – i para wodna. Nie ma praktycznie żadnych zanieczyszczeń, żadnego zadymienia – zaznacza Michał Śliżak, dyrektor ds. marketingu Lider Trading. – Silnik spalinowy nie napędza osi napędowej w tym autobusie, natomiast napędza generator, który produkuje energię elektryczną. Tą energią elektryczną napędzany jest z kolei silnik elektryczny, który porusza kołami autobusu – dodaje Sliżak. Taki układ pozwala na optymalną pracę silnika spalinowego, czyli na spalanie minimalnej ilości paliwa i produkowanie do atmosfery znikomych ilości szkodliwych substancji.
Na dachu autobusu, który zawitał do Częstochowy, zobaczyć można specjalne superkondensatory, które magazynują energię elektryczną. Kiedy autobus hamuje, czy to na przystanku, czy na skrzyżowaniu, energia jest odzyskiwana i zamieniona w ładunki elektryczne znajdujące się własnie w superkondensatorach. Dzięki temu, kiedy autobus ponownie rusza, nie następuje zwiększone zużycie paliwa, ponieważ silnik spalinowy nadal pracuje miarowo, a energia potrzebna do przyspieszenia jest pobierana z superkondensatorów.
Częstochowa jako jedno z dwóch miast w Polsce została beneficjentem programu Gazela, w ramach którego do miasta trafi 40 nowych autobusów – 25 krótkich i 15 przegubowych. Wartość nowego taboru to blisko 66 mln zł. Dotacja dla miasta obejmuje 100% tej kwoty. Warto zaznaczyć, że Częstochowa „zgarnęła” aż 66 mln z 80, które były przeznaczone dla całego kraju. Co ważne, funkcjonowanie nowej floty autobusów pozwoli nie tylko zatroszczyć się o środowisko, ale także będzie ogromną oszczędnością dla podatników.