Podsumowanie akcji „Bezpieczne życie”

DSCF7278

Ponad półtora tysiąca uczniów klas drugich częstochowskich podstawówek wzięło udział w programie edukacyjnym „Bezpieczne życie”, którego podsumowanie odbyło się dziś przy Szkole Podstawowej nr 52. Podczas uroczystości wręczono także nagrody laureatom konkursów plastycznych związanych z bezpieczeństwem.

Program, który w minionym roku szkolnym realizowany był w 19 częstochowskich placówkach oświatowych ma na celu przede wszystkim podnoszenie wiedzy o tym, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia, takich jak pożary, czy wypadki drogowe. Informacje na ten temat przekazują uczniom zarówno specjalnie przygotowani do tego nauczyciele, jak i przedstawiciele policji, czy straży pożarnej.

– Uważam, że dzieci właśnie w tym wieku najlepiej chłoną wiedzę związaną z zagrożeniami, a poza tym są w stanie wyczulić na pewne rzeczy swoich rodziców – mówi st. bryg. Sławomir Olbrycht z Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. – Znamy z mediów wiele przykładów, kiedy to dzieci zachowując zimną krew i dzwoniąc do służb ratunkowych, potrafiły uratować ludzkie życie.

Pomysł na wprowadzenie programu do polskich szkół dotarł do naszego kraju ze Szwecji, a jego realizację rozpoczęto dzięki podpisaniu przez Sekretarza Generalnego Szwedzkiej Ligi Obrony Cywilnej oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – Szefa Obrony Cywilnej Kraju, protokołu intencyjnego. Miało to miejsce na początku roku szkolnego 2001/2002. Od tamtej pory w wielu polskich szkołach realizowane są kolejne etapy programu.

Dzieci dużo pracowały z książkami opisującymi zagrożenia i to, jak się wobec nich zachować. Bardzo atrakcyjne były dla nich jednak zwłaszcza zajęcia praktyczne, w trakcie których strażacy pokazywali im sprzęt, jakim się posługują – opowiada Katarzyna Kamińska, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Nieradzie.- Uważam, że takie zajęcia powinny odbywać się w szkołach każdego roku.

Program obejmuje kilka bloków tematycznych. W czasie zajęć przekazywane są dzieciom informacje z bardzo szeroko pojętego bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem następujących zagadnień: wypadki w domu (upadki, oparzenia, skaleczenia, zatrucia, zadławienia), wypadki komunikacyjne, zdarzenia związane ze zwierzętami, utonięcia, pożary i zatrucia czadem, porażenie prądem, zaginięcia.

Z tych zajęć zapamiętałem na przykład to, że nie mogę samemu, bez opieki dorosłych, bawić się w domu niektórymi rzeczami – nożami, czy nożyczkami, bo to bardzo niebezpieczne – mówi Kacper Obodecki, uczestnik ubiegłorocznych zajęć.

Podczas uroczystości podsumowującej akcję przeprowadzoną w minionym roku wręczono też nagrody laureatom konkursów plastycznych dla uczniów: „Bezpieczeństwo i rozwaga – tego od Ciebie każdy wymaga oraz „Służby ratownicze w oczach dziecka”. Nie obyło się także bez pokazu sprzętu i sprawności strażackiej.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content