Policjanci z Lubelszczyzny dziękują za 100-lecie Policji

VII Rowerowa Pielgrzymka Policjantów Lubelszczyzny dotarła we wtorek, 23 lipca na Jasną Górę. 54 cyklistów – policjantów i pracowników lubelskiego garnizonu policji, w czasie czterech dni przemierzyło ponad 320-kilometrową trasę.

Szczególną intencją pielgrzymki było dziękczynienie w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej.

– W 2013 roku pojawiła się myśl, żeby zorganizować dla policjantów naszego garnizonu lubelskiego wyjazd do Częstochowy. Charakter miał być pielgrzymkowy, ale też i rekreacyjny, krajoznawczy i również usprawniający, bo wiadomo jednak, że trzeba mieć sprawność, aby przejechać ponad 320 km. Tyle zrobiliśmy w tym roku – mówił o początkach pielgrzymowania ks. Bogdan Zagórski, kapelan lubelskiej Policji.

Na pielgrzymce obecny był także podinspektor Mariusz Ciechanowski z Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów przy Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie, który mówił o obchodach stulecia polskiej Policji.

– 100 lat temu, 24 lipca, była podpisana ustawa o Policji. Witamy ten dzień Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, po czym składamy jak co roku, kwiaty pod tablicą upamiętniającą śmierć 13 tys. policjantów „Gloria Victis” – nadmienił podinspektor.

Msza św. dziękczynna, dokładnie w 100. rocznicę powołania Policji została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu w środę, 24 lipca o godz. 6.00. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Bogdan Zagórski.

Pielgrzymka Rowerowa Policji organizowana jest przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa lubelskiego, Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów KMP w Lublinie oraz Kapelana Lubelskiej Policji – ks. Bogdana Zagórskiego.

BNO
Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry