W trakcie zwołanego dzisiaj (18 marca) na wniosek Prezydenta Andrzeja Dudy posiedzenia Rady Gabinetowej, przedyskutowano sytuację polskich przedsiębiorców wobec kryzysu gospodarczego spowodowanego koronawirusem. Pakiet antykryzysowy uzgodniony na posiedzeniu Rady Gabinetowej będzie teraz przekładany na teksty ustaw. Po konsultacji na Radzie Gabinetowej program nazwano: “Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS CoV-2”. Ma on pomóc przede wszystkim najmniejszym przedsiębiorcom oraz ich pracownikom. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że wkrótce pakiet zostanie wprowadzony w życie.
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w projekcie pomocy w związku z pandemią koronawirusa przewidziano zwiększenia inwestycji w ochronę zdrowia, by jeszcze lepiej zabezpieczyć pracowników.
W trakcie wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Andrzejem Dudą Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szacunkowa wartość pakietu antykryzysowego to około 212 miliardów złotych. Na wsparcie mogą liczyć m.in. pracownicy oraz rodzice.
Mateusz Morawiecki dodał, że zasiłek dla rodziców to koszt 3-4 miliardów złotych z budżetu państwa, poprzez wypłaty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Program wsparcia dla poszkodowanych w pandemii koronawirusa jest inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy.

Pakiet obejmie pięć części: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych. Pierwszy filar ma na celu bezpieczeństwo pracowników. Ma on chronić pracowników przed utratą pracy, a dla pracodawców wprowadzać działania osłonowe na rynku pracy. Dla przedsiębiorców, którzy spełnią wyznaczone kryteria, zostanie zaproponowana możliwość pokrywania przez państwo 40 procent wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego. Dzięki temu kilka milionów osób będzie bezpiecznych na rynku pracy. W przypadku samozatrudnienia, umowy zlecenia, umowy o dzieło planowane jest wprowadzenie buforu, który będzie amortyzował straty tych usług i zleceń. Jeżeli podjęta zostanie decyzja o kontynuacji zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach, będzie przedłużony również zasiłek opiekuńczy. W filarze bezpieczeństwa pracowników Tarcza Antykryzysowa proponuje wiele rozwiązań, takich jak prolongata rat kredytowych czy obciążeń finansowych wynikających ze zużycia mediów. Rząd chce też walczyć z sytuacją, w której ceny w sklepach są czasem kilkukrotnie wyższe niż kilka dni temu. UOKiK i inne urzędy regulujące ceny będą czuwały właściwie nad rynkiem od strony cen.

dźwięki źródło: IAR

foto źródło: www.prezydent.pl

Skip to content