Premier Morawiecki – wprowadzamy stan epidemii w kraju

konferencja prasowa 20 marca 2020/źródło fot. profil fb premiera Mateusza Morawieckiego/Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki powiedział dzisiaj (20 marca) podczas konferencji prasowej, w której poza szefem rządu uczestniczyli minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, że w związku epidemią koronawirusa w Polsce zostaje wprowadzony stan epidemii. Co to oznacza? M.in. szkoły zamknięte do Świąt Wielkanocnych, zwiększone kary za złamanie kwarantanny – z 5 tys. do 30 tys. zł, a także ograniczenia dotyczące transportu i handlu.

Premier Morawiecki podkreślił, że rząd w ten sposób przygotowuje Polaków na trudny czas. Epidemia koronawirusa, to egzamin z odpowiedzialności, który wspólnie przeżywamy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu apelował, aby najbliższe tygodnie, do Świąt Wielkanocnych były czasem społecznej dyscypliny.

Szkoły, które miały być zamknięte do 25 marca, przerwę w normalnym funkcjonowaniu w placówkach przedłużą do Świąt Wielkanocnych. Premier Morawiecki podkreślił, jak ważna jest wzajemna pomoc i wrażliwość – zwłaszcza wobec osób starszych.

Minister zdrowia poinformował o podpisaniu wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji rozporządzenia wprowadzającego stan epidemii w Polsce. Prof. Łukasz Szumowski powiedział, że oznacza to m.in. możliwość delegowania do pracy w walce z epidemią personelu medycznego ale również innych osób. Rozporządzenie precyzuje też ograniczenia dotyczące transportu i handlu.

red./IAR