Święto jednostki, która stacjonowała w Częstochowie i walczyła w kampanii wrześniowej w składzie 7. Dywizji Piechoty zaplanowano na 15 czerwca. Z kolei 13 i 14 czerwca katowicki IPN organizuje w naszym mieście konferencję na temat placówek wojskowych działających za granicą w okresie II RP i Polski Ludowej.  

Uroczystości IX Święta Pułkowego 27. Pułku Piechoty wypadają w 100. rocznicę utworzonej w 1919 roku 7. Dywizji Piechoty – właśnie w jej składzie walczył w kampanii wrześniowej stacjonujący w Częstochowie pułk.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.00 Mszą św. w kościele św. Jakuba Apostoła w intencji byłych żołnierzy pułku oraz 7. Dywizji Piechoty. O godz. 11.00 przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego rozpoczną się uroczystości poświęcone poległym żołnierzom dywizji. W końcu o godz. 11.45 w sali reprezentacyjnej Ratusza rozpocznie się część konferencyjna.

Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego uroczyście przekaże prezydentowi Częstochowy radiostację konspiracyjną AK (pierwowzór radiostacji „Błyskawica”). W programie znajdzie się także wręczenie odznaczeń. Zaprezentowany będzie medal pamiątkowy poświęcony 100. rocznicy utworzenia dywizji oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a także pamiątkowa odznaka poświęcona 7. Dywizji Piechoty i jej działaniom bojowym w 1939 roku. Zarówno medal, jak i odznaka zostaną wydane przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W części konferencyjnej zaplanowano także wykład Adama Kurusa z IPN pod tytułem „Historia 7. Dywizji Piechoty 1919 – 1939”. Goście zapoznają się z aktualnym stanem badań oraz wysiłków na rzecz upamiętnienia dywizji i jej żołnierzy.

Obchodom będzie towarzyszyć prezentacja sprzętu i uzbrojenia Wojska Polskiego z września 1939 roku, przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa.

Organizatorami są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Urząd Miasta Częstochowy, Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa. Honorowym patronatem obchody objął Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Z kolei 13 i 14 czerwca Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego organizują w Częstochowie konferencję naukową „Attachés i przedstawiciele Misji Wojskowych w Wojsku Polskim II RP i Siłach Zbrojnych PRL”. Jej celem jest przyjrzenie się placówkom wojskowym działającym poza terenami kraju zarówno w II Rzeczypospolitej, jak i w Polsce Ludowej, w tym szczególnie attachés i przedstawicielom misji wojskowych. Organizatorom zależy na porównaniu sposobu kierowania i funkcjonowania placówek zagranicznych w okresie 20-lecia międzywojennego, drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu. Przedstawione zostaną sylwetki oficerów i żołnierzy, ich działalność wywiadowcza, polityczna, dyplomatyczna, a także m.in. działalność attachatu w Niemczech, Francji, Korei, Libanie, Japonii i Wietnamie w różnych okresach.

Konferencja odbędzie się w Hotelu „Złote Arkady” przy ul. Boya-Żeleńskiego 12. Osobą do kontaktu jest Bartosz Kapuściak (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach), tel. 322070567, mail: bartosz.kapusciak@ipn.gov.pl

źródło: UM Częstochowy

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content