Ranking liceów: Częstochowa na 19. miejscu w województwie

Czasopismo „Perspektywy” już po raz 20. ogłosiło ranking liceów i techników w Polsce. Na liście 500 najlepszych liceów w naszym kraju szkołą z Częstochowy, która zajęła najwyższe miejsce jest IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida.

Placówka znajduje się na 177. miejscu w rankingu ogólnopolskim – w ubiegłym roku szkoła była na 186., a dwa lata temu na 188. miejscu. W rankingu województwa śląskiego na 100 szkół Norwid znalazł się na 19. pozycji.

To pokazuje naszą pracę, czyli pracę młodzieży, pracę nauczycieli, taki jest nasz cel. To potwierdza naszą tezę, że szkoła powinna funkcjonować w ten sposób, że kiedy praca to praca, a kiedy zabawa to zabawa. Staramy się dbać o rozwój naszej młodzieży wielokierunkowo. Ta nauka jest najważniejsza, ale staramy się tworzyć dla nich warunki rozwoju i sportowego i artystycznego – mówi Krzysztof Wachowiak, dyrektor placówki.

Trzy kolejne licea z naszego miasta zajęły miejsca w połowie trzeciej setki zestawienia. Są to: IV LO im. H. Sienkiewicza – 246. miejsce (28. w województwie), II LO im. R. Traugutta – 250. miejsce (29. w województwie) oraz I LO im. J. Słowackiego – 258. miejsce (31. w województwie). Wszystkie wymienione licea zdobyły tytuł Srebrnej Szkoły, a Brązową Szkołą zostało VII LO im. M. Kopernika, które znalazło się na 445. miejscu (48. w województwie).

Ponadto w czołowej setce rankingu wojewódzkiego znalazły się: I Społeczne Liceum im. Z. Herberta (58. miejsce), Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego (59. miejsce), Katolickie Liceum im. Matki Boskiej Jasnogórskiej (64. miejsce) oraz Liceum Plastyczne w ramach ZSP im. J. Malczewskiego (88. miejsce).

W odrębnym rankingu techników – na 1744 placówki w całej Polsce – Częstochowskie Techniczne Zakłady Naukowe im. Wł. Sikorskiego (Technikum nr 5) uplasowały się na 212. miejscu (32. w woj. śląskim). Z kolei Zespół Szkół Ekonomicznych (Technikum nr 3) znalazł się na 294. miejscu (43. pozycja w regionie). Obie placówki tym samym zdobyły tytuły Brązowych Szkół.

W pierwszej setce rankingu wojewódzkiego znalazło się jeszcze miejsce dla Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Skłodowskiej-Curie (Technikum nr 8) (99. miejsce) oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (Technikum nr 6), który uplasował się na setnej pozycji.