Remont linii tramwajowej. Kolejna inwestycja przedwyborcza

Ważna informacja dla pasażerów komunikacji miejskiej w Częstochowie – za kilka miesięcy rozpocznie się generalny remont linii tramwajowej na odcinku Północ-Raków. We wtorek 29 maja podpisano umowę na realizację tej inwestycji – opiewa ona na kwotę 114,5 mln zł. Jest to jeden z dwóch projektów tramwajowych w Częstochowie, którego łączna kwota wynosi około 205 mln zł – 144 mln zł pochodzą z funduszy europejskich.

Wykonawcą przebudowy linii tramwajowej będzie konsorcjum, którego liderem jest firma NDI.

Inwestycja składa się z dwóch etapów. Pierwszy to etap projektowania, potrwa on pierwsze cztery miesiące. Po tym okresie rozpoczniemy prace związane z robotami budowlanymi. Planujemy rozpocząć pracę od pętli Kiedrzyńska w kierunku pętli Fieldorfa-Nila. Będziemy starali się zapewniać ruch wahadłowy, aby ruch tramwajów był możliwy – mówi Wojciech Pałczyński, dyrektor oddziału południowego przedsiębiorstwa.

Jak mówi Artur Warzocha, Senator RP i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Częstochowy, zwiększenie liczby realizacji – skądinąd potrzebnych – inwestycji w mieście w 2018 roku ma bezpośredni związek ze zbliżającymi się wyborami. Zdaniem senatora Warzochy inwestycje, niezbędne przecież dla funkcjonowania i rozwoju miasta, winny być równomiernie rozłożone na wszystkie lata prezydenckiej kadencji, po pierwsze dlatego, żeby nie stawały się narzędziem wyborczej kampanii któregokolwiek z kandydatów, a po drugie dlatego, ze kumulacja realizowanych inwestycji w jednym roku powodować może komunikacyjne utrudnienia, a chwilami i miejscami paraliż miasta:

Przez 3 lata nic się nie dzieje albo niewiele się dzieje, a w roku wyborczym tych inwestycji jest nadmiar. Od razu nasuwa to skojarzenie, że ma to wydźwięk przede wszystkim propagandowy. To jest utrudnianie życia mieszkańcom – mówi Artur Warzocha.

Pierwszy zamiar uruchomienia linii tramwajowej w Częstochowie powstał już w 1897 roku, cztery lata później ogłoszono jego oficjalną koncepcję. Pierwsze pojazdy szynowe w naszym mieście rozpoczęły kursowanie dopiero w 1959 roku.